seizoen De smaak van het AlIerHande cd-rom 1 999! Geschikt voor pc en Mac en bij Albert Heijn verkrijg- baar voor 39,-. Op zoek naar een cadeautje voor een kookliefhebber? Denk eens aan de AlIerHande 19 Zuurkool is het hele jaar te koop, maar nu is het de tijd om'm te verwerken in stevige stamppot. Zuurkool is witte kool die op natuurlijke wijze is verzuurd. De kool wordt geschaafd en bestrooid met zout. Doordat de kool van de buitenlucht wordt afgesloten, worden zetmee! en suikers omgezet in melkzuur. Eventueel worden na deze gisting nog wijn of kruiden toegevoegd. Zuurkool bevat veel vitamine C (vandaar dat het vroeger door zeelui werd meegenomen ter voorko- ming van scheurbuik). Was zuurkool liever niet, daarmee gaat een deel van de vita- mines verloren. Wilt u de zure smaak wat verzachten, voeg dan een schepje suiker of honing toe. Eigenlijk wordt boerenkool allcen in Nederland op grote schaal verbouwd. In de rest van Europa wordt deze wintergroente nauwelijks gegeten. Van eind September tot medio maart wordt er geoogst. In boerenkool zitveel calcium, ijzer, betacaroteen en vitamine C. Als stamppot met worst is boerenkool het meest bekend. Meng er eens een gefruite ui, bacon en een bekertje creme fraiche door. Bij Albert Heijn is de boerenkool al voorge- sneden. Van oorsprong komt de cranberry van de noordelijke oostkust van Noord- Amerika, maar sinds er rond 1840 een vat met bessen aanspoclde op Terschel- ling groeien ze daar ook! De cranberry kreeg haar naam vanwege het gebogen steeltje van de bloem, dat lijkt op de nek van een kraanvogel. Craneberry (let terlijk 'kraanvogelbes') werd later verbasterd tot cranberry. Cranberry smaakt friszuur en wordt meestal met suiker tot een compote gekookt. De kooktijd is ca. 10 minuten, laat daarbij vooral het deksel op de pan, omdat de bessen open knappen. Cranberry's kunt u een tot twee weken in de koelkast bewaren.

Allerhande | 1999 | | pagina 19