Fabels en feiten over de spijsverterinq Wondverzorging a la minute De antwoorden op de stellingen van bladzijde 112: O Niet waar. Een maagzweer wordt meestal ver- oorzaakt door een bacterie: de Helicobacter pylori. Stress kan de klachten wel verergeren. Niet waar. Brandend maagzuur treedt op als er een breukje in het middenrif zit of als het sluit spiertje tussen de slokdarm en de maag niet goed werkt. 0 Niet waar. Een bruine boterham met thee is beter. In bruinbrood zitten veel vezels. Zij trek- ken vocht aan en helpen de darmen goed te laten werken. Niet waar. Bananen bevatten pectine: een voe- dingsvezel die in combinatie met genoeg vocht de darmen juist stimuleert. Om de meest hardnekkige misverstanden uit de wereld te helpen, heeft de Maag Lever Darm Stich- ting de folder 'Spijsverteringskolder' uitgebracht. Hierin staan de belangrijkste fabels en feiten op een rij. De folder 'Spijsverteringskolder' is gratis verkrijg- baar bij de Maag Lever Darm Stichting via telefoon (030) 605 588 1, e-mail info@mlds.nl of een brief- kaart naar Postbus 430, 3430 AK in Nieuwegein. AllerHandt 117 Aandacht voor de buiten- En binnenkant Schaafwonden en schrammen: maak de wond goed schoon met water en ontsmet met Sterilon of Betadine. Dep de wond droog met een gaaskompres en leg een zalfkompres op de wond. Bedek dit zalf kompres met een gaaskom pres voor absorptie van het wondvocht. Verbinden met een windsel. Een kleine schaafwond kun je ook laten drogen aan de lucht en afdekken met een lucht- doorlatende wondspray. Kleine brandwonden: koel de verbrande huid 10 a 20 minuten af onder de koude kraan. Eventuele bla- ren niet openen. Bedek de wond met een gaaskompres en zet dit vast met een elas- tisch verband. Snijwond: laat een kleine, oppervlakkige snijwond altijd even doorbloeden. Zo raakt de wond het ergste vuil kwijt. Maak de wond schoon met lauw stromend water en bedek hem met een pleister. Er zijn veel soorten pleisters. O.a. met een desinfecterend laagje, waterproof-pleisters, pleis ters voor de gevoelige huid en zeer elastische pleisters voor bewegende lichaams- delen. Let erop dat de pleis ter de wond volledig afdekt en vervang hem zodra hij vuil is, maar tenminste elke drie dagen. Bijtwond van een dier: ga altijd naar de huisarts voor controle van de wond, om een bacteriele infectie te voorkomen en om even- tueel een tetanusinjectie te halen. Bij Albert Heijn vindt u pleisters in de zelfbedie- ning, de andere wondver- zorgingsproducten zijn verkrijgbaar bij de genees- middelencounter.

Allerhande | 1999 | | pagina 117