r. l¥ Fragmented uit Helaas is niet altijd te achterhalen wat de recepten van de gerechten in de verhalen precies zijn geweest, ook al zijn er handboeken met recepten en kookwetenswaardigheden bewaard gebleven. Het is duidelijk dat er verfijnde gerechten werden bereid, met een grote variatie aan kruiden, vlees, gevogelte, vis, groenten en fruit, maar ook melkproducten, suikergoed en gebak. c 106 AllerHandc De beproevinq van Aziez In de verhalen van 1001 nacht worden deze heerlijkheden vaak in verband gebracht met de liefde. Niet alleen geldt hier ook dat liefde door de maag gaat, maar bovendien wordt eten vaak gebruikt als proef op de som: een minnaar rnoet de verieiding richten op zijn geliefde. Dat loopt niet altijd goed af. Zo wordt in edn van de verhalen een min naar zwaar gestraft omdat hij van een komijnschotel heeft gegeten en daarna zon- der zijn handen te wassen de slaapkamer van zijn geliefde betreedt. Hij zweert plechtig dat hij voortaan zijn overgebleven hand veertig maal zal wassen na elke maaltijd. Een vergelijkbare beproeving is te vinden in het liefdesverhaal van Aziez en Azieza. Aziez wordt verliefd op een dame die hem door haar venster liefdestekens geeft. Zij maakt hem duidelijk dat hij's avonds naar haar tuin moet komen. Als Aziez daar aan- komt, in een schoon gewaad en goed gewas- sen en geparfumeerd, ziet hij een prieel bekleed met zijden tapijten, bestikt met goud- en zilverdraad. Naast een grote kaars, een fontein en een gedekte tafel staan een porseleinen kruik, gevuld met wijn, en een drinkbeker van kristal, ingelegd met goud en een grote schaal, die Aziez nieuwsgierig bekijkt: 'Daarnaast stond een grote zilveren schaal die was afgedekt. Ik haalde het deksel eraf en zag dat er allerlei soorten fruit op lagen, zoals vijgen, granaat- appels, druiven, sinaasappels, limoenen en citroe- nen. Er lagen ook welriekende bloemen tussen, rozen, jasmijn, mirte, egelantiers en andere krui den.' Aziez gaat welgemoed zitten wachten, maar na een paar uur begint zijn maag te knorren. Hij snuift verlangend de geuren op die van de schotels op tafel opstijgen en kan zich uiteindelijk niet langer bedwingen: 'Ik liep naar de tafel, haalde het tafelkleed weg en zag in het midden een porseleinen schotel staan met vier geroosterde en gekruide kippen. Er omheen stonden vier borden, het eerste met zoetigheid, het tweede met granaatappelpitten, het derde met bak- lava en het vierde met pannenkoekjes. Zoetigheid werd afgewisseld met zuurwaren. Ik nam een pan- nenkoekje en een stuk vlees, waarna ik van de bak lava at tot ik genoeg had. Daarna nam ik een, twee, drie, vier lepels van de zoetigheid en vervolgens een van de kippen en een stuk brood.' Nadat hij zijn honger heeft gestild, valt Aziez in slaap. Als hij wakker wordt, merkt de ongelukkige minnaar dat hij uit de tuin gesmeten is en zich de woede van zijn geliefde op de hals heeft gehaald. Nog twee keer overkomt hem hetzelfde, voordat hij uiteindelijk van het samenzijn met zijn geliefde kan genieten... a

Allerhande | 1999 | | pagina 106