Bron- en mineraal water is water in zijn puurste vorm Is bronwater beter voor baby's? Koffie en thee van bronwater? AlUrHande 91 Lekker en veiliq een test van de Consumen- tenbond (november '97) het water in Den Haag en Baren- drecht erg slecht beoordeeld. Als alternatief is er bron- en mineraalwater dat in flessen en pakken wordt verkocht. Het is er in allerlei soorten, zodat iedereen het water (of waters) naar z'n smaak kan drinken. Bron- en mineraal water worden vaak in een adem genoemd, maar er is verschil! Beide watersoorten worden gewonnen uit bron- nen, die op het etiket ver- meld moeten staan. Als u bron- of mineraalwater drinkt, weet u dat u lekker en veilig water drinkt. Uiter- aard mag het water niet in aanraking komen met het grondwater en het mag ook geen bacterien bevatten. Mineraalwater moet aan de strengste eisen voldoen en direct aan de bron gebotteld worden. Op het etiket staat precies welke mineralen er in welke hoeveelheid in zit- ten. Dat verschilt heel sterk per merk. Op bladzijde 89 staat wat de belangrijkste mineralen doen: zo kunt u voor uzelf de beste keus maken. In bronwater zitten over het algemeen weinig mineralen. Behalve dat een teveel aan zwavel en/of ijzer emit gefil- terd mogen worden voor een betere smaak, mag ook dit water geen enkele bewerking ondergaan. Aan beide water soorten mag koolzuur wor den toegevoegd. juist bij de maaltijd In Nederland drinken we tussen de 15 en 16 liter fles- senwater per jaar. Dat is niet veel als je het vergelijkt met Belgie (112 liter), Frankrijk (115 liter) of koploper italie (136 liter). In die landen verschijnt dan ook steevast naast de wijn een fles water op tafel. Heel verstandig, want door de spijsvertering worden mineralen uit het lichaam onttrokken. Dat is ook de reden dat we vaak dorst hebben na de maaltijd! Er zijn wel eens berichten geweest dat het niet gezond zou zijn om tij- dens het eten te drinken, maar volgens het Voedings- centrum kunt u gewoon doen waar u zin in hebt. U kunt dus gewoon genieten van lekker mine raalwater aan tafel. Er zijn er bij die dankzij hun mooie fles prachtig op tafel staan bij een etentje. En wist u dat licht koolzuurhoudend water helpt bij de spijsvertering? Flesvoeding voor baby's wordt meestal in poe- dervorm gekocht en moet dus aangemaakt worden met water. In Nederland kan daarvoor kraanwater worden gebruikt, tenzij uw huis nog loden leidingen heeft. Bent u daar niet zeker van, informeer dan bij de gemeente of het waterleidingbedrijf. En voor baby's die moeite hebben met de ontlasting kan bronwa ter zonder koolzuur de oplossing zijn. Dat heeft namelijk een lager calciumgehalte dan water uit de kraan. Kijk wel even op het etiket of het nitraat- en natri- umgehalte niet hogcr is dan 20 mg. Gaat u naar het buitenland, dan is het sowieso het veiligst om te kiezen voor water uit de fles. Let op: maakt u flesvoeding voor de hele dag tege- lijk klaar, dan moet ook bronwater gekookt wor den, voor een flesje dat meteen wordt genuttigd hoeft dat niet. Vooral thee wordt veel lekkerder door water uit de fles te gebruiken. In kraanwater zit nu een- maal kalk en dat zorgt vaak voor zo'n wit laagje op de thee. Ook andere toegevoegde stoffen in het leidingwater kunnen de smaak van thee bederven, zeker voor de echte theeliefhebber. Met koffie speelt het iets minder, omdat kof fie van zichzelf in smaak meer overheerst.

Allerhande | 1999 | | pagina 95