Puur en om de smaak Mineralenwijzer Uit het binnenste van de aarde borrelt het naar boven: water in zijn puurste vorm, klaar om gedronken te worden, zonder dat er iets uit of bij moet. In gebottelde vorm is het te koop als bron- of mineraalwater. fles Water is zonder twijfel dorst- lesser nummer een. Voor wie echt dorst heeft, voldoen fris of alcohol niet echt. Dat water kan natuurlijk uit de kraan worden getapt, maar steeds meer mensen kiezen voor bron- en mineraalwaters. Ze kiezen voor de zuiverste kwali- teit. Water is van levensbe- lang; een mens bestaat namelijk voor tweederde deel uit vocht. Het is het transport- middel om alle voedingsstof- fen op de juiste plek te krijgen en de afvalstoffen af te voeren. Gedurende de dag raken we heel wat vocht kwijt, alleen al door verdamping. Het is dus van belang dat we veel drin- ken om het lichaamsvocht op peil te houden. Daarvoor is zo'n anderhalve tot twee liter vocht per dag nodig. Een liter halen we uit voedsel (groente en fruit bevatten veel vocht), zodat er nog een halve tot een liter overblijft om te drinken (voor oudere mensen wat meer, omdat hun nieren wat slechter werken). Let wel: alco hol telt niet mee, dat 'absor- beert' juist heel veel vocht uit ons lijf. Maar zo'n vier kopjes koffie mogen we gerust mee tellen (al drijft koffie vocht uit het lichaam). Als we ziek zijn of wat overtollig gewicht kwijt willen, dan is het raadzaam om nog meer te drinken. Op zo'n moment moeten er immers extra afvalstoffen uit het lichaam verdwijnen. Van alle dranken en waters is mineraalwater de beste dorst- lesser, want het wordt snel door het lichaam opgenomen zonder het te belasten. Verschil moet er zijn Voordat water bij u uit de kraan komt, wordt het door middel van zowel chemische als fysische bewerkingen gezuiverd. Door de toene- mende vervuiling van grond- en oppervlaktewater wordt dat steeds moeilijker, maar in Nederland voldoet het leiding- water overal aan de wettelijke normen. Al smaakt het niet overal hetzelfde. Zo werd in De belangrijkste mine- ralen die van nature aanwezig zijn in mineraalwater zijn: Calcium (Ca): Is belangrijk voor de botten en de bioed- stolling. Het stimu- leert de zenuwen en spieren en helpt de hartfunctie. Magnesium (Mg): Speelt een belangrijke rol in de cholestorol- stofwisseling en de energieproductie. Het heeft een ontspan- nende werking bij lichamelijke stress (ontkrampt spierweef sel) en een positief effect op de prostaat. Natrium (Na): Houdt lichaamsvocht vast en activeert zenu wen en spieren. Stimu- leert ook de maagzuurproductie. Via onze voeding krij gen we zo'n 9 gram natrium per dag bin- nen (meer dan genoeg), kies dus bij voorkeur water met een laag natrium- gehalte. Mensen met een natriumbeperkt dieet mogen mineraal water met minder dan 50 mg per liter gerust drinken. Kalium (K): Is betrok- ken bij het regelen van de bloedsuikerspiegel en draagt bij aan een normaal hartritme. Verder is het nodig om de spierweefselcellen te laten groeien en essentieel voor de regulering van de vochthuishouding. Hydrogeencarbonaat (HC03): Bevordert de spijsver- tering. Neutraliseert de zuurgraad in het lichaam en in de fles zorgt het dat de mine- ralen opgelost blijven. Sulfaat (SO): Heeft invloed op de lever en regelt de wer king van de gal. AllfrHandf 89

Allerhande | 1999 | | pagina 93