Eigenzinnige streekjuweeltjes Witte wijn uit de Languedoc Eenmalige vondsten: op=op groeien, herkennen sommigen in de wijn. Het is een echte terroirwijn waarin allerlei aroma's varierend van pure chocola tot kleine bloemetjes zijn te ontdekken. Door z'n ronde, voile en tegelijkertijd rustieke smaak doet de Chateau Pistre Beray het goed bij malse vlees- en wildgerechten. Probeer'm ook eens bij een grove boeren- pate! Chateau Floris: echt kasteel in de Minervois In het licht glooiende landschap van de Minervois zie je Chateau Floris al van verre liggen. De weg naar dit negentiende- eeuwse kasteel is omzoomd door wijngaar- den. Damien Remaury, zoon van de kas- teelheer, en sinds zes jaar verantwoorde- lijk voor de wijnen van Chateau Floris, kiest voor wijnen met een eigen stijl, zijn stijl! En uiteraard de stijl van zijn streek: de Minervois. Winst wordt steevast aange- wend om het jaar erop nog betere wijnen te maken. Bijvoorbeeld door druivenras- sen te herplanten of eikenhouten vaten aan te schaffen. Met hart en ziel werkt hij aan de ontwikkeling van zijn wijnen. Over de Chateau Floris 1998 kan hij heel tevreden zijn. Deze donkerrode wijn barst van het fruitige sap, heeft een voile smaak en komt fluweelzacht over. Een geconcen- treerde wijn die heerlijk is om zo te drin- ken, maar bij smeuige stooflapjes of malse, geroosterde steaks eveneens hele- rnaal op z'n plaats is. De Languedoc was het gebied van de rode wijnen. In de streek zelf wordt's zomers volop goed gekoelde rosf gedronken: verrukkelijk bij de kruidige keuken. Lekkere witte wijn werd nauwelijks gemaakt, maar ook dat is verleden tijd. Dankzij nieuwe vinificatietechnieken en blends van druivenrassen weten de wijnmakers nu het accent te leggen op de frisse aroma's met behoud van de typische terroirtonen die de witte wijnen uit deze streek een eigen gezicht geven. Serre Sainte-Lucie: Corbieres van de notaris Corbieres is een van de appellations in de Languedoc. Deze tamelijk ruige streek grenst aan de Middellandse zee en ligt niet ver van de Pyreneeen. Wijngoed Serre Sainte-Lucie ligt in het plaatsje Boutenac. De trotse eigenaar is een notaris uit Nar- bonne die dit verlaten wijngoed kocht omdat hij overtuigd was van de kwaliteit die de streek zou kunnen leveren. Hij zocht vervolgens een wijnmaker en samen gingen ze aan de slag. De bodem van Boutenac wordt als een van de beste van de Corbieres gezien. De boerderij, die ooit tot het nabijgelegen klooster behoorde, ligt midden in zonovergoten wijngaarden. Hier rijpen in alle rust inheemse druiven rassen als carignan, syrah en grenache. Pas als de druiven vol zoet sap zitten wordt er, grotendeels met de hand, geoogst. De zorg en aandacht voor de wijngaard en het fruit proeft u in deze voile, ronde Serre Sainte-Lucie 1997-. Een wijn die perfect past bij de mediterrane keuken met z'n kruidige vlees- en groente- schotels en pittige zwarte olijven. Clos de Louviere: Corbieres uit de heuvels Als u van Boutenac in de richting van de heuvel Pique Rouge rijdt, ziet u het land schap veranderen. Het deinende land schap rondom Boutenac maakt plaats voor serieuze hellingen begroeid met krui- dig struikgewas: 'la garrique' op z'n Frans. Halverwege de Pique Rouge ligt het bescheiden wijngoed van Claudette en Pierre Hodara. Zij aan zij werkt dit echt- paar in de wijngaard en de kelder. Claudettes hart ligt bij de wijnstok en het werk buiten. Pierre is de wijnmaker die in de kelder helemaal aan z'n trekken komt. De wijnen van de Pique Rouge en de fami- lie Hodara hebben een totaal eigen stijl. Deze Corbieres lijken in eerste instantie licht, maar blijken een heerlijk geconcen- treerde, kruidige (kersen)smaak te hebben. Lekker bij een stevig stuk vlees of vis... Coteaux du Languedoc Naast de gebiedsappellations zoals Corbie res, Minervois en St-Chinian bestaat er ook een algemenere appellation voor de Coteaux du Languedoc. De Coteaux du Languedoc-wijngaarden beginnen ten westen van de stad Nimes en eindigen ten noorden van Perpignan. Grofweg gezegd bestrijkt de appellation zo'n 120 km. De nadruk ligt hier op de hellingen, want wijn afkomstig van de uitgestrekte vlak- ten wordt een vin de pays. De Domaine des Saumailles komt uit het bosrijke en rotsachtige Montpeyroux, niet ver van Montpellier. Deze geurige, elegante wijn kan zowel bij een lamsbout met tijm als bij een fijne cassoulet geschonken worden. De Chateau Bouisset is een appellation Coteaux du Languedoc uit La Clape, vlakbij Narbonne. In deze wijn zijn de karamel- en vanillearoma's van de rij- ping op eikenhouten vaten goed te proeven. Het is een stevige, zachte wijn die bij allerlei vlees- en wildgerechten past. De wijninkopers van Albert Heijn zijn altijd op zoek naar goede wijn voor een prettige prijs. Valt een wijn ook bij u in de smaak, dan krijgt hij doorgaans een vastc plaats in het assorti- ment. Om u zo'n wijn het hele jaar te kunnen aanbieden, moet het wijnhuis veel flessen pro- duceren. Soms komen de inkopers wijnen tegen die aan al hun criteria voldoen, alleen maakt het wijnhuis een beperkt aantal flessen. Voor- heen viel zo'n wijn dan af. Zonde! Daarom heeft AH besloten zo af en toe een verrassing in het schap te zettcn. Een vondst die eenmalig wordt aangeboden en waarbij 'op' ook echt 'op' is. Dan wordt het weer afwachten wat de vol- gende oogst doet. Interesse in zo'n uniek aan- bod? Houd het aanbod in de winkel in de gaten! AllerHande

Allerhande | 1999 | | pagina 78