s Bijzondere zwammen op het bord Na de champignon en de oesterzwam winnen ook andere paddestoelen terrein, zoals deze drie delicate soorten. Shii-take De shii-take, met zijn krach- tige smaak en stevige structuur, behoort tot de elite onder de paddestoelen. Hij is ook gedroogd verkrijgbaar en leent zich uitstekend voor oosters gekruide (roer- bak)gerechten. Lang voordat de shii-take in Europa opmars maakte, werd deze sma- kelijke paddestoel al in Japan gekweekt. De Japanners bootsten daarvoor de natuurlijke omstandigheden na waarin de shii-take groeit. 'Shi' betekent hardhout in het Japans, en dat is precies het materi- aal waarop de paddestoel zich van nature thuisvoelt. Toch lukte het de Japanners om de 'take' (paddestoel) te kweken op de in water zachtgemaakte schors van ver- schillende boomsoorten. Inmiddels wordt de shii-take ook in Nederland al enkele tientallen jaren met succes gekweekt. Op de kweekboerderijen groeien ze op met zorg samengestelde bedden. Een uitge- kiende combinatie van houtsoorten, voe- dingsstoffen, temperatuur en lucht- vochtigheid zorgt ervoor dat de padde stoelen zich natuurgetrouw ontwikkelen. Kastanjechampignon Kastanjechampig- nons groeien op een voedingsbodem die helemaal doorgroeid is met mycelium (een soort schimmel). Hieruit komen de kastanjechampignons tevoorschijn. Ze danken hun naam aan de kleur van hun hoedje. De structuur is steviger en de smaak wat sterker dan die van de gewone champignon. Portobello De portobello is niets meer of minder dan een uit de kluiten gewassen kastanjechampignon. De mooie bruine paddestoel heeft een brede hoed van minimaal tien centimeter. Het vruchtvlees is stevig en dik, wat de portobello uitste kend geschikt maakt om te bakken. Bovendien is de reuzenchampignon een goede vervanger van vlees. In de kwekerij wordt de portobello met geduld gekweekt op een bedje van stro en compost. Bij de teelt worden kunstmatig de seizoenen nagebootst. Zo kan de groei van de padde stoel worden bei'nvloed. Zijn brede, ge- opende hoed, waarin de sporen duidelijk zichtbaar zijn, geeft aan dat de portobello pas in het laatste stadium van zijn ont- wikkeling wordt geoogst. Juist door de paddestoel langer te laten groeien, krijgt de portobello de kans indrukwekkende afmetingen en een sterke smaak aan te nemen. AllerHande 55

Allerhande | 1999 | | pagina 55