Ik sta voor wat ik aflever' Bertil Thorsson: AllfrHandf (45 Wat is salmonella? Bertil Thorsson (54) is een van de zeventig boeren waarmee Kronfagel werkt. Zijn bedrijf is 5.200 m2 groot, jaarlijks levert hij bijna 800.000 salmonellavrije slacht- kippen. Voordat Bertil ging boeren, ont- wikkelde en testte hij landbouwmachines. Dat maakte hem vertrouwd met de moderne techniek. Dat komt nu goed van pas, want salmonellavrije kippen afleveren vergt een gecontroleerde bedrijfsvoering. 'Alles speelt zich hier binnenshuis af, want buiten is er besmettingsgevaar, hoewel ik er alles aan doe om ook daar salmonella ver weg te houden. De kippen hebben alle ruimte om rond te lopen. De computer meet en regelt het meeste: voedsel- en watervoorziening, tempera- tuur, licht en donker, de luchtkwaliteit. Klopt er ergens iets niet, dan krijg ik een signaal en grijp ik in. Maar er gaat vrijwel nooit iets mis.' In Zweden staan Bertils foto, woonplaats en telefoonnummer op de verpakking van de kip (in Nederland alleen zijn foto en woonplaats). Het voedt Bertils trots: 'Hart- stikke goed dat mensen weten dat de kip die ze eten van mij komt. Dat is mijn verantwoordelijkheid, ik sta voor wat ik aflever. Ik word opgebeld door mensen die vertellen hoe lekker ze de kip vonden. Prachtig toch?' Voorzorgsmaatregelen in de keuken Salmonella is een van de vele soorten bacte- rign die in voedsel kunnen voorkomen. Kip en ei zijn geliefde huisvestingsplekken voor sal monella. Besmetting kan plaatsvinden door mest, voer, stof, kleding, gereedschap of onge- dierte (muizen). De salmonella-bacterie is bij- zonder taai: als een moederkip eenmaal is besmet, bestaat de kans dat haar eieren ook besmet zijn. Bij verkeerd bewaren en bereiden van kip en ei kunnen de bacterign zich ver- meerderen tot grote aantallen. Als de salmo nella in het menselijk lichaam komt, kan deze maag/darmstoornissen veroorzaken. Bertil Thorsson en zijn boerderij. Links: het etiket op de verpakking. Omdat besmetting op veel manieren in de hele productieketen kan plaatsvinden, is het erg moeilijk er zeker van te zijn dat vlees en kip of kiproducten niet met salmonella zijn besmet. Dat Kronfdgel-kip salmonellavrij is, mag dan ook een prestatie van formaat wor den genoemd. Gelukkig is salmonella op vlees of kip op eenvoudige wijze onschadelijk te maken. Neem in de keuken altijd de volgende regels in acht: maak (kippen)vlees door en door gaar: salmonella kan niet tegen verhitting boven de 70 °C. Als de kip goed wordt verhit, is de 70 °C snel bereikt; eet geen rauwe eieren; maak keukengereedschap (messen, planken, schalen) altijd grondig schoon en was de han- den goed als gewerkt is met rauwe producten; voorkom dat bereide kip of bereid vlees in aanraking komt met de voorwerpen (snij- plank, messen) waarmee deze eerder rauw in aanraking zijn geweest (zgn. kruisbesmetting). Ook andere ziekteverwekkende bacterign, zoals de Campylobacter, worden zo onschade lijk gemaakt. Om die reden blijven deze voor- zorgen ook van belang bij het bereiden van Kronfdgel-kip.

Allerhande | 1999 | | pagina 45