Niet zomaar kip maar I Salmonellavrije kip uit Zweden Op het vuur legt salmonella onherroepelijk het loodje. Desondanks is er Albert Heijn veel aan gelegen om voedsel- besmetting met deze hardnekkige bacterie te voorkomen. In samenwerking met de leveranciers is de besmetting van verpakte kip al fors teruggebracht. In de zoektocht naar nog betere resultaten werd in Zweden de ideale partner gevonden: Kronfagel, leverancier van salmonellavrije kip. 9 m verwarring te voorkomen: met 'gewone' kip is niks mis. Die is gezond, lekker en gemakkelijk te bereiden. Er is weliswaar een kans dat er salmonella in zit, maar als de kip goed wordt bereid, geeft dat geen problemen (zie het stukje 'Voorzorgsmaatregelen in de keuken' op bladzijde 45). Toch brengt Albert Heijn nu ook salmonellavrije kip, zodat wie wil over salmonellavrije kip kan beschikken. Deze kip-zonder-salmonella komt uit Zwe den. Nergens anders slaagt men er op dit moment nog in om op zo'n betrouwbare wijze salmonellavrije kippen te fokken. Kronf&gel (spreek uit als 'kroonvogel') uit Kristianstad is de grootste producent in Zweden en waakt zorgvuldig over het imago van z'n kip. En terecht, want er komt nogal wat bij kijken om salmonella vrije kip te kunnen leveren. Controleprogramma's Om zover te komen is jaren gewerkt aan uiterst stringente controleprogramma's. Het gaat er ten slotte om te voorkomen dat de kippen besmet kunnen worden. Inmiddels is de werkwijze zo ingeburgerd dat niemand in Zweden er meer van opkijkt. Of, zoals Johan Lindblad, veteri- nair directeur van Kronfagel het zegt: 'Het is een mentaliteit, een manier van werken die we gewend zijn. In de jaren zestig zijn fabrikanten, boeren en regering al gestart om salmonella te bestrijden. Nu levert Kronfctgel honderdduizenden kippen en kipproducten per week zonder een spoor van salmonella.' Broederijen Het duurt circa twee jaar om een salmo nellavrije kip te krijgen. Aan het begin zijn er de broedkuikens. Dat zijn de groot- ouders van de voor consumptie bestemde kippen. Uit hun eieren komen de ouders, die de eieren leggen voor de consumptie- kippen. Zodra deze eieren zijn uitgekomen en de kuikens een dag oud zijn, gaan ze naar pluimveehouders, waar ze opgroeien tot de kippen die bij Albert Heijn verkrijg- baar zijn. Kronfagel heeft zijn eigen broederijen. In alle stadia controleert men zeer grondig op salmonella. Komen de kuikens door alle tests, dan gaan de kippen op de vast- gestelde datum naar de slachterij. Diervriendelijk Het hele proces is van a tot z gecontro- leerd en traceerbaar. Bij problemen grijpt Kronfcigel onmiddellijk in. Lindblad: 'We doen er alles aan om besmetting te voor komen; zelfs het voedsel van de kippen controleren we van oogst tot silo.' Daarbij ligt ook dierenwelzijn de Zweden 42 AllerHande I

Allerhande | 1999 | | pagina 42