Italiaans idee Als tegenhanger van de fast food-cultuur is er een beweging opgestaan die slow food voorstaat. Aanleiding voor AllerHande voor een goed gesprek over deze nieuwe kijk op eten. AllerHande 25 Ruim tien jaar geleden richtten enkele balorige Italianen bij wijze van grap de Slow Food movement op. Niet alleen het eten van fastfoodketens stond hen tegen, maar ook de architectuur die daar vaak bij hoort. Als symbool werd de slak gekozen en bovenaan het handvest prijkt het universele recht van de mens om te mogen genieten. Inmiddels hebben de begrippen slow food en slow cooking overal voet aan de grond gekregen. De Slow Food-beweging is op het internet te vinden op www.slowfood.com. We zijn te gast in De Marienhof in Amers- foort, een restaurant dat de slow food- gedachte hoog in het vaandel draagt. Aan tafel zijn uitgenodigd: Jon Sistermans, patron van Restaurant De Marienhof in Amersfoort en de gastheer van deze avond, Andrea van Gemst, filosoof en voorzitter van de Stichting Slow Food Nederland, Carin Leenders de Vries, culi- nair expert bij Unilever en verantwoorde- lijk voor bijvoorbeeld de Blue Band basiskookboeken en Ton van der Kolk, econoom en oprichter-eigenaar van kook- winkel Het Kookpunt in Rotterdam. Mandy de Jong, chef-kok van de Marien hof, bereidt voor ons een onvergetelijke amuse en een heerlijk viergangen-diner. Smaak blijft intact Als voorzitter van de Nederlandse slow food-beweging trapt Andrea van Gemst af: 'De beweging wil geen fast food, maar slow food. Ze is daarin overigens niet dogmatisch. Het gaat om het speelse: leuke dingen doen met eten, aandacht hebben voor smaak, voor achtergronden ion Sistermans, patron van Restaurant De Marienhof in Amersfoort en voor eetcultuur. Slow food staat voor drie dingen: behoud en vernieuwing van eetcultuur, (her)waardering van smaak en overdracht van kennis over voedsel.' Wie dacht dat slow food en slow cooking eng geinterpreteerd moeten worden in de zin van langzame stoof- of suddergerech- ten, kornt bedrogen uit. Ton van der Kolk: 'Slow cooking heeft niet zozeer te maken met bereidingstijd of bereidingswijze als wel met het gevoel dat je erbij hebt. Even snel wat bij elkaar gooien kan geen slow cooking zijn. Maar bewust denken: die en die ingredienten doe ik bij elkaar, want die doen me goed. Daar gaat het om. En het mag best snel, als de smaak van de ingredienten maar intact blijft.' 'Precies,' vult Andrea aan. 'In Singapore liepen wij te debatteren over wokkende straatven- ters. Zij wokken in anderhalve minuut een snack voor je in elkaar. Toch kunnen we het als slow food definieren, omdat het voldoet aan de voorwaarde van maximaal behoud van smaak.' Jon Sistermans: 'Laatst zei een klant tegen me: Ik heb vandaag de hele dag in de keu- ken gestaan, heerlijk. Dan demonstreert die man wel gebrek aan vakmanschap, want met een goede mise en place (voor- bereiding) had hij er ook een half uur over kunnen doen, maar het is wel waar het om gaat; bewust met je eten bezig zijn.' Een perfecte gehaktbal Toch is er meer dan bewust in de pan roeren en trachten de ingredienten zo herkenbaar mogelijk te houden. De disge- noten maken zich zorgen over de basis- kook- en productkennis die bij met name veel jongere mensen lijkt te ontbreken. Van der Kolk: 'Hoe gek het ook klinkt, maar de basiskooklessen bij ons zijn superpopulair: hoe kook ik andijvie a la creme, rodekool met appeltjes?' En Carin Leenders de Vries maakte van de Blue Band kookboekenreeks niet voor niets een soort standaardwerk: 'Ik wilde mensen stap voor stap uitleg geven, met fotografie en een boodschappenlijstje. Zeg maar de Huishoudschool in een notendop, een naslagwerkje voor in de keukenla. Het klinkt misschien denigrerend, maar die meiden die vroeger van de 'spinazie-aca- demie' kwamen, die wisten hun gezinnen wel goed te voeden. Korn daar nu maar eens om. Persoonlijk vind ik dat je heel veel eer kunt inleggen door een perfecte gehaktbal te serveren, of een ouderwetse hachee. Maar welke dertiger met een drukke baan doet dat nu?' Koken moet trend worden Dat er geen kennis over en interesse voor de basis van koken en eten is wijt Jon Sis termans onder meer aan het feit dat eten geen issue is voor jonge mensen. 'Hip en trendy zijn laat je niet bepaald zien door perfect een aardappel te koken of in de kroeg te kunnen meiden dat je zo'n lek- kere appeltaart hebt gebakken. Eten heeft geen image. Daar moet wel wat aan gedaan worden.' Carin: 'In Amerika maakt men zich zorgen over de generatie die nu opgroeit. Die zou geen etiquette meer kennen, niet meer leren om gezamenlijk aan tafel te eten en niks weten over de herkomst van producten (appelmoes, dat komt toch uit een pot?). Als er weer men- sen komen die vertellen over wat lekker eten en drinken is en waar het vandaan komt en wat voor verhalen erbij horen,

Allerhande | 1999 | | pagina 25