MOET ailHANDON Z'n feestelijke uitstraling heeft champagne te danken aan de bubbels, maar lang niet elke bubbel is een champagnebubbel. De chawie van echte Op oudejaarsavond zal over de gehele wereld de champagne overvloedig brui- sen. Dan beleven we het unieke moment dat we een nieuwe eeuw binnenstappen. De champagnehuizen hebben zich ruim- schoots voorbereid op een ongetwijfeld grotere vraag dan normaal. Ook Albert Heijn is er klaar voor. In de wijnschappen vindt u een keur aan champagnes van tophuizen in vele smaaktypen. Favoriete drank Champagne wordt sinds de uitvinding beschouwd als de meest feestelijke aller wijnen. Die uitvinding wordt toegedicht aan Dom Perignon. Van deze monnik, die als keldermeester verantwoordelijk was voor de wijnen van de abdij van Haut- villers, is niet zoveel bekend. Zijn geboor- tejaar zou 1638 zijn. Bekend is wel dat hij in 1715 overleed. Het moet rond 1690 zijn geweest dat de eerste flessen met bruisende wijn zijn kelder verlieten. Tot die tijd (er wordt al wijn gemaakt in het Champagnegebied sinds het begin van onze jaartelling) waren de wijnen uit deze streek gewone, 'stille' wijnen. De belle- tjeswijnen veroorzaakten een ware revolu- tie. Aanvankelijk keken de Fransen er wel wat vreemd tegenaan, maar spoedig zou champagne gaan behoren tot de favoriete dranken van vorsten en andere rijken. Bruisende belletjes Dom Perignon moet een begenadigd wijn- vakman zijn geweest. Voor zijn wijnen werd twee keer zoveel betaald als voor die van de beste andere uit de streek. En ongetwijfeld ook was hij een man van groot aanzien, want zijn naam is vermeld op de grootste klok van het klooster in Hautvillers. Zeker is dat hij de grondleg- ger is van vele aspecten van de cham- pagnebereiding (de zogenaamde 'methode champenoise') zoals die ook nu nog wor- den toegepast. Kenmerkend voor de methode champe noise is dat een stille wijn voor een tweede keer tot gisting wordt gebracht in een fles. Dit doet men door er suiker en gistcellen aan toe te voegen en de fles her- metisch af te sluiten. Door de gisting valt de toegevoegde suiker uiteen in alcohol en koolzuurgas. Dit laatste veroorzaakt de bruisende belletjes. Door de tweede gis ting wordt er ook bezinksel (van de gist cellen) gevormd. Om de champagne mooi helder te krijgen moet dit worden verwijderd. Dom Perig non bedacht hiervoor een true. Hij legde de flessen neer en zette ze voorzichtig steeds rechterop tot ze helemaal op hun kop stonden. Na maanden zat het bezink- 96 AlUrHandf

Allerhande | 1999 | | pagina 100