'Zweedseen Hollandse maatjes zijn allebei even lekker' Nederland in de ocen van Europa AllnHande 89 NR a I 93# YttMMOEH F6P NO SOM WAR ICA KUMDKOR1 rrwso gets you tn« rt-'oc* Tony Wallin Nationaliteit: Zweedse Functie: hoofdredacteur Buffe Frequentie: maandelijks Oplage: 1,9 miljoen Buffe is verreweg het grootste maand- blad van Zweden. Het is vergelijkbaar met AllcrHande omdat het het gratis thuisblad is van ICA, een Zweedse supermarktketen. Onder de lezers bevinden zich liefhebbers en amateur- koks, maar net zo goed huisvrouwen en -mannen die hun culinaire horizon willen verbreden. Bruine cafes, speciaalbieren, 'maatjes' en jenever. Ziehier de ingredienten van mijn kennis- making met de Hollandse gas tronomic. Meer had ik ook niet nodig. Eind jaren tachtig werkte ik voor Glad i Mat (Gek op eten), dat in Nederland werd gedrukt. Om die reden bezocht ik Amsterdam en Haarlem vrij regelmatig, meestal korte verblijven met snelle restaurantbezoeken. Af en toe hadden we tijd om het Nederlandse eten en drinken wat uitgebreider te ontdekken. In die tijd was trappistenbier heel populair in Zweden, dus ik beschouwde het als een voorrecht en een opwindende ervaring om in echte bruine cafes van die potente bieren te drinken. In een zo'n cafe, na een aantal biertjes, realiseerde ik me dat een van Zwedens nationale keukenspecialiteiten domweg gestolen was... Pan- nenkoeken - groot, rond en plat - staan in menig Zweeds huishouden elke donderdag op het menu. Een nationaal gerecht, tenminste, dat dacht ik. Tot ik in Nederland op elke straathoek tegen een pannen- koekenhuis aanliep. Maar niet alleen pannenkoe- ken verbinden Zweden en Hol land. Een andere specialiteit ontdekte ik op een morgen vlak voor wij ons vliegtuig terug namen. Men had ons geadviseerd een bepaalde vis- winkel aan te doen waar een wel heel bijzonder Hollands visje werd geserveerd. Het heette 'maatje' en er hoorde een glaasje ijskoude jenever bij. Wat een genot voor de ware haringliefhebber! Maar zeker geen gastronomische ver- rassing. Maatjes, geserveerd met ijskoude schnaps, zijn bij ons min of meer een must tij- dens Midzomer, een van de grootste feesten in Zweden. Zweedse Matjes verschillen iets van Hollandse, maar ik vind ze allebei even lekker. Na deze ervaringen voelde ik me thuis in Nederland. Lekker contrastrerend was het om af en toe eens goed Indonesisch te eten of een van de sterren- restaurants op het platteland te bezoeken. Mijn dierbaarste herinnering aan Holland dateert van vorig najaar, toen ik in Blokzijl restaurant Kaatje bij de Sluis bezocht. Gastheer Fons van Groeningen en chef Andre Mol zetten ons een fijnproeversmenu voor dat ik nooit zal vergeten. Ik houd van oesters en als purist had ik altijd alle andere eetwijzen dan rauw uit de schelp ver- oordeeld. Maar bij Kaatje ging ik daar anders over denken. Hun specialiteit is oesters in bladerdeeg. Als het deeg wordt opengesneden en de schelpen geopend, komt er zo'n delicate geur vrij van zee en schelpdieren: goddelijk gewoon. Dat plezier zou ik iedereen willen aanbevelen.' Culinaire ontwikkelingen in Zweden: 'In Zweden zijn heel wat dingen gaande op het gebied van wining dining,' zegt Tony Wallin, 'maar de sterkste trend - die ook al een paar jaar aanhoudt - betreft fusion. Dat is bij ons een mixkeuken met sterke invloeden uit Azig en de Pacific. Ook de consumptie van bier is toegenomen en dan bedoel ik die van speciaaIbier; we kunnen nu uit wel driehonderd soorten kiezen. Er worden steeds meer bierproeverijen gehouden, terwijl overigens ook de interesse in wijn toeneemt.'

Allerhande | 1999 | | pagina 89