De Nederlandse groente ziet er weer goed uit AllerHande 87 Europa Peter Ploog Nationaliteit: Duitse Functie: hoofdredacteur Essen Trinken Frequence: maandelijks Oplage: 250.000 exemplaren Essen Trinken bestaat 27 jaar en is het oudste kookblad van Duitsland. Momenteel zijn er zo'n dertig kook- bladen op de Duitse markt. Essen Trinken wordt gelezen door liobbykoks, maar ook door restaurant- koks. 'De laatsten zijn niet altijd betere koks,' zegt Ploog. 'Holland heeft het voorwaar niet gemakkelijk gehad de laat- ste jaren. Z'n beste voetbal- elftal door pech achtervolgd, z'n mooiste tulpen plotseling last van Zuid-Amerikaanse importen en z'n hypermoderne agrarische technologieen geconfronteerd met imago-pro- blemen. Lekkerbekken - en zij die dat denken te zijn - kunnen zich urenlang onder- houden over Italiaanse olijfo- lie, Spaanse hammen, Duitse aardappels, Franse artisjokken en Hongaarse ganzenlever. Maar over Hollandse tomaten, komkommers en sla, asperges en kaas, daarover hoor je ze niet. En dat terwijl het ooit allemaal Nederlands was wat de klok sloeg, juist bij de kazen, juist bij de tomaten, juist bij de groenten. Tot het op een dag iemand opviel dat de Hollandse tomaten er steeds beter uit zagen, steeds beter te snijden waren en steeds naar minder smaakten. Dat was het moment waarop de Neder- landse landbouw het slacht- offer werd van zijn eigen succes. Terwijl deze er als eer- ste in slaagde aan de eisen van de internationale handel te vol- doen, namelijk houdbare en transporteerbare waren te leve- ren, werden z'n tomaten het toonbeeld van een levensmid- delenindustrie op de verkeerde weg. Of het nu komkommers, paprika of courgettes betrof, stond er 'aus Holland' op, dan betekende dat voor velen: ziet er goed uit maar smaakt naar niks. Hoe moet dat nu verder gaan, vroeg ik mij af, wetende dat je imago-problemen niet zomaar kwijt bent. Maar toen bleek dat alles intussen al weer heel anders is. Zo vertelde mijn groenteman me dat de Hol landse trostomaten grote klasse zijn - en dat klopte. En zo schreef onze restaurant- recensent Gert von Paczensky enthousiast over de beste restaurants in Nederland - en gelijk had-ie! En vanochtend vroeg kocht ik op mijn week- markt niet alleen een verrukke- lijke Hollandse maatjesharing, maar ook een wonderbaarlijk mooi mei-Goudakaasje, zo romig en mild als in mijn kin- dertijd. Toen ik er wat meer moeite voor nam, ontdekte ik dat bijna een kwart van alle producten op de markt uit Holland kwam. En ze zagen er nog goed uit ook.' Culinaire ontwikkelingen in Duitsland: Peter Ploog: 'In Duitsland zijn er twee dingen aan de hand: ener- zijds gaat men terug naar regio naal en traditioneel. Anderzijds worden de vreemdste combinaties gezocht van vooral lichte buiten landse keukens, Italiaans en oos- ters bijvoorbeeld. Californisch is ook in. De thuiskeuken en de res- taurantkeuken verschillen daarin niet zoveel van elkaar. Er komt ook steeds meer groente op het menu en steeds meer mensen laten vlees vaker staan. De alco- holconsumptie neemt af om gezondheids- en veilig verkeer redenen. Rode wijn wordt weer meer gewaardeerd. Wat de witte betreft zijn Italiaanse en Oosten- rijkse erg in, en Duitse 'cepages', wijnen van een druivensoort.'

Allerhande | 1999 | | pagina 87