Kenners over eten en drinken op Nederlandse bodem 'De gezelligheid is belangrijker dan de inhoud van het bord' Hoe kijken anderen naar Nederland en de Nederlandse keuken? Wat vinden ze raar, wat leuk, wat lekker? AllerHande liet drie Europeanen die beroepshalve veel met eten en drinken bezig zijn aan het woord over 'de Nederlandse eetcultuur Picknick in stijl Nederland in de ogen van Karin Bodegom Nationaliteit: Belgische Functie: hoofdredacteur Proeven Frequentie: 6 x per jaar Oplagc: 130.000 Proeven is het grootste culinaire blad van Vlaan- deren. Het wordt verslonden door hobbykoks en levensgenieters. Ervaring, leeftijd en sociale klasse doen er niet toe, liefde voor koken wel. 'Koken uit hobby, nieuwe recepten willen uitproberen, dat soort mensen,' verduidclijkt Bodegom. 'Als ik denk aan Nederland, word ik altijd weer een beetje vertederd. 't Is als met een kind: soms lief, soms stout. Er is geen land ter wereld dat soms zo veel en soms zo weinig te bieden heeft op culinair gebied. Zoveel, omdat Nederland gul is. Gul in gezelligheid en hoeveelheden. Voor een tafelende Nederlander is de gezellige babbel belangrijker dan het bord en zijn inhoud. Mij hoor je daar niet denigrerend over doen, want gezelligheid is belangrijk en verhoogt de slaagkansen van een etentje. Helaas wint de kwantiteit het vaak van de kwaliteit: een overvol bord is voor de gemiddelde Nederlander een maatstaf voor goed eten, een houding waarmee hij in het buitenland weinig sympathie oogst. Maar Nederland is voor mij ook het land waar je sommige dingen kunt eten 'zoals ze zouden moeten zijn'. Zo herinner ik mij een winderige voorjaarsdag ergens in de kop van Noord-Holland, waar ik aan de voet van een molen de lekkerste pannen- koek ter wereld heb gegeten: een wagen- wiel groot, met appel en spek. Of die keer in Zeeland, waar ik na een lange wande- ling door de duinen, rechtopstaand uit een plastic bekertje de perfecte erwten- soep heb genuttigd. Dat bruine bolletje met die zelfgemaakte kroket, die pittige bami goreng, dat malse maatje uit het vuistje, eenmaal door de uitjes gehaald... Stuk voor stuk gewone dingen, heel gewoontjes geserveerd, maar nu nog loopt het water me in de mond. Zoals het zou moeten zijn, inderdaad, maar zo is het helaas lang niet altijd. Want in Nederland is het erg voornaam om te weten waar je gaat eten. Ga liever niet onbevangen een etablissement binnen, want wellicht staat je een onaangename verrassing te wachten: een te hard gebakken biefstuk, te lang gekookte groente, een fletse pint in een limona- deglas, tomatensoep die bol staat van de kunstmatige smaakversterkers, of - het ergst van al - een saai bord eten met 'aardappels, vlees en groente'. Kortom, een keuken zonder persoonlijkheid, maar wel gezellig en met gedenkwaar- dige uitschieters.' Culinaire ontwikkelingen in Belgie: Karin Bodegom: 'Belgen zijn de Japanners op culinair gebied: ze zijn leergierig, nieuwsgierig, nemen dingen over en doen het dan liefst een beetje beter. Oosterse invloeden zie je tot in de kleinste bistro opduiken, maar dan wel op een heel persoonlijke en westerse manier verwerkt. De Belgische keuken wordt ook steeds lichter, met verrassende smaakcombinaties en een dui- delijk mediterrane toets (olijfolie, balsamico- azijn, kruiden). Ook groente is steeds prominenter aanwezig, en dat is heel lang anders geweest in het land van biefstuk-frietl' 86 AllerHandf

Allerhande | 1999 | | pagina 86