Van Hollandse harde kaas is nog altijd favoriet Van oudsher is Nederland beroemd om z'n harde kazen. En hoewel het assortiment danig is uitgebreid, zijn het juist de aloude harde soorten die opnieuw in de belangstelling staan. Toen Julius Caesar in 57 voor Christus de Nederlandse con- treien bereikte, beschreef hij zijn waarnemingen als volgt: 'Ze bedrijven geen akkerbouw, hun voedsel bestaat voorna- melijk uit melk, kaas en vlees'. Voor de Romeinen was het een teleurstelling. De kazen uit de Alpen en Gallie (Frankrijk) konden zij niet snel genoeg naar Rome transporteren, terwijl de zachte, kwarkachtige Hollandse kazen hen niet konden bekoren. De Romeinen waren gewend aan geperste, stevige kazen met pit. Daarmee liepen ze eigenlijk eeuwen voor op de geschiedenis. Pas in de middel- eeuwen werd de kunst van het kaasmaken in Nederland ge- perfectioneerd en begon men met de productie van de kazen waarmee Nederland een repu- tatie als kaasland vestigde: stevige, pittige kazen, waarvan Goudse en Edammer de beroemdste zijn. Dat Nederlandse kaas door- gaans hard van structuur en rond van vorm is, heeft zo z'n redenen. 'Hard van binnen' en 'rond van fatsoen', waren vanouds de eisen die aan de Hollandse kazen werden gesteld. Want juist de ronde vorm en de harde structuur maakten de kaas geschikt voor het transport naar verre oorden. Kaas is voor Nederland altijd een van de belangrijkste exportproducten geweest. A1 in 1104 vonden de Hollandse kazen hun weg naar Duitsland. En in 1184 maakten de Parijze- naren voor het eerst kennis met de 'Hollandes'. Maar ook buiten Europa raakte men bekend met het product. Zo werden zelfs op de schepen van de West- en Oostindische Compagnie Edammertjes inge- scheept. De kaas diende als pro- viand voor de bemanning, maar ook als ruilmiddel voor kostbare specerijen en andere exotische waren. In het Caribisch gebied raakte Edammer zo ingeburgerd, dat er ter plaatse nu nog heftige discussies kunnen ontstaan over de oorsprong van de kaas. Het ontstaan van speciale zuivelmarkten illustreert de Proviand en ruilmiddel Kaasmarkten i f ,'Jrl 74 AllerHande oude van nie

Allerhande | 1999 | | pagina 74