Medewerkers opgeleid door gerenommeerde specialisten Ze zagen hoe oesters gekweekt worden, weten hoe zalm wordt gerookt en leerden zelf het fileermes hanteren. Chefkok Imco Binnerts (een Michelin-ster) wees ze op de vele kanten die je culinair met vis op kunt. 'En dat allemaal om de vele vragen van klanten te kunnen beantwoorden.' r/» Monique Balai en Tanja Jans sens werken respectievelijk als medewerker en tijdelijke ondersteuning bij de verse-vis- counter van Albert Heijn Food Plaza, pal achter het Paleis op de Amsterdamse Dam. Ze heb- ben net een bedrijfsopleiding achter de rug om hun visken- nis te vergroten. Alle vismede- werkers van Albert Heijn krijgen een gedegen opleiding, verzorgd door Schmidts Zeevis- handel uit Rotterdam. Absoluut noodzakelijk, want vis is een product dat met kennis van zaken behandeld moet worden en waarover consumenten nogal wat vragen hebben. Tanja is duidelijk nog vol van de cursus: 'Het was heel inten sief, maar ook heel nuttig. Nu weet je welke soorten van elkaar gescheiden gepresen- teerd moeten worden en bij welke temperatuur. Nu weet je wat een pieterman is, en waarin een roodbaars verschilt van een zalm. En he: opgeleid worden door de creme-de-la- creme van Nederland: wie wil dat niet?' Achter de verse-viscounter voelt ze zich als een vis in het water. 'Vis zit me in het bloed. Mijn overgrootoma verkocht al scharretjes op de Albert Cuyp.' Zelf houdt ze het meest van zeewolffilet. Collega Monique is verzot op rogvleugel. 'Smaakt kipachtig maar lekker!' Het enthousiasme van de dames is niet representatief voor de Nederlandse bevol- king. Nederlanders eten gemid- deld een keer per twee weken vis. Dat is weinig: Nederland scoort hiermee het laagst op de Europese ranglijst. De con- sumptie zit wel sterk in de lift, mede doordat het besef groeit dat vis voor een lekkere, gemakkelijke en waardevolle afwisseling op tafel zorgt, zeker als die 'zo uit zee komt' en al is gefileerd. Monique Balai: 'In het ver- lengde van 'wat de boer niet kent...' denken veel mensen nog altijd dat vis moeilijk klaar te maken is. Helemaal niet waar! Vis is in principe net zo eenvoudig op tafel te zetten als vlees. Het is lekker, veelal mager en meestal heel snel klaar. Maar aan de vragen AlUrHande 57 VISkunde_ Monique Balai Tanja Janssens Intensief Eenvoudig

Allerhande | 1999 | | pagina 57