'Ik had niet gedacht datkoffie zoveel smaken kon hebben' Hoe gaan de proevers te werk? 40 AllerHande Nederlanders zijn zeer gehecht aan hun 'bakkie' en weinig geneigd om te experimenteren met koffie. Veel Nederlanders drinken de hele dag door maar een smaak; de koffie om mee wakker te worden is dezelfde als die's avonds na een lekker etentje wordt geschonken. Dat is jammer, want wie de moeite neemt ook andere koffiesoorten eens te proeven, kan aange- naam verrast worden. Op de koffie AllerHande nam de proef op de som en nodigde drie lezers uit voor een koffieproeverij in de proefkamer van Albert Heijn. Ward de Groote, koffie- inkoper van Albert Heijn, is gastheer en legt uit welke vier soorten koffie hij voor de proeverij heeft geselecteerd. En ook al heeft ieder mens zijn eigen voorkeur op het gebied van smaak, Ward reikt graag een helpende hand bij de keuze van welke soort op welk moment van de dag. Perla Mokka, een geurige koffie met een krachtige en verfijnde mokkasmaak, geschikt voor 's middags en's avonds; Perla Mild, een neutrale basiskoffie met een zachte smaak, geschikt voor elk moment van de dag; Perla Robusta, een pittige, krachtige koffie die heel geschikt is voor de ochtend en Perla Espresso, een pittige koffie die dubbel is gebrand, een echte avond- koffie. Even voorstellen: het proefpanel... Mario Hollander (26) werkt bij een autoverhuurbedrijf. 'Ik drink zeker acht a tien koppen koffie per dag. Zowel op mijn werk als thuis is dat een milde koffie.' Geertine IJssel de Schepper (37) werkt als verpleegkundige. 'Ik heb thuis een espresso- apparaat en drink dan ook voornamelijk espresso of cap puccino. 's Morgens bij het ontbijt en rond koffietijd een espresso en's avonds na het eten een of twee cappuccino's.' Ton de Vos (60) is adviseur personeel en organisatie in ruste. 'Ik heb altijd veel verga- derd, en dus ook altijd veel koffie gedronken. Nu ik met de vut ben, drink ik drie koppen cafeinevrije koffie per dag.' Het is even lachen als Ward het proeven voordoet, vooral het slurpen is even wennen. Maar al snel slurpen en spugen de amateurproevers alsof ze nooit anders hebben gedaan. Met een zilveren lepel - die geeft geen smaakafwij- kingen - scheppen ze de koffie uit een kop, slurpen het vocht naar binnen, bewegen het in de mond op en neer om het aroma goed op zich te laten inwerken en spugen de koffie uit in het speciale bakje.

Allerhande | 1999 | | pagina 40