Maarten Siffels, hoofdredacteur Tip Culinair OUDE K A A S OP EEN BRUINE BOTERHAM 'Veel Nederlandse producten zijn een goed bewaard geheirrT in bodem: AllerHande 27 'Je kunt niet zeggen dat Nederlanders totaal anders eten dan bijvoorbeeld twintig jaar geleden. Bij heel veel mensen staat nog steeds vier keer per week aardappels- groente-vlees op het menu. Dat is het normale patroon. We hebben wel een tijd gehad waarbij veel andere ingredienten en eetgewoonten de Hollandse huiskamer zijn binnen geslopen. Daardoor hebben we onze roots wat uit het oog verloren. Middenin de winter kun je aardbeien eten, het hele jaar is er avocado. Nu zie je een tegenbeweging, ook omdat we meer nadenken over de belasting voor het milieu. Beetje raar dat die bananen hele- maal uit Zuid-Amerika moeten komen. En is dat allemaal wel gezond? Het gevoel heerst dat wanneer de dingen van dichtbij komen, van de koude grond, dat ze dan echter en beter zijn. Bovendien kun je hier fantastische culi- naire avonturen beleven. Postelein? He, dat ken ik van vroeger. Zeekraal, lams- oren, groenten van de brakke grond? Wat leuk! Het is hetzelfde als je drie weken in het buitenland bent geweest. Dan heb je gewoon trek in een lekkere bruine boter- ham met oude kaas. Maar trots op onze eigen producten? Tja, dat zit niet zo in onze volksaard. Terwijl we prachtige dingen hebben. Neem de kazen, geweldig. Maar wat exporteren we? Een van onze meest smakeloze kazen, dat ronde Edammertje. We hebben lamsvlees, verrukkelijke koolsoorten. Waanzinnig zomerfruit, aardbeien, kersen, appels uit de Betuwe. In Tip Culinair besteden we heel veel aandacht aan seizoensproducten en impliciet dus aan producten uit eigen land. Maar ik denk dat nog steeds veel van deze Nederlandse producten ten onrechte een goed bewaard geheim zijn gebleven voor de rest van de wereld.'

Allerhande | 1999 | | pagina 27