'Op de kaart staat tegenwoordig waar de koe vandaan komt' Joep Habets, culinair journalist GOUDSE BELEGEN KAAS EN ASPERGES 'Ik geloof niet dat we nu meer waarderlng opbrengen voor Nederlandse producten dan vroeger. Voor driekwart van de men- sen maakt dat namelijk niks uit. Misschien wel op gastronomisch niveau, maar niet voor de dagelijkse maaltijd. Er is wel sprake van een nadrukkelijker promotie van vooral streekproducten uit Nederland. Daar hangt dan wel vaak een oubollig imago aan. Bij biologische producten zie je plaatjes van korenaren en boerinnen in klederdracht. En de haring lijkt niet zonder gezellige kraampjes en draaiorgels te kunnen. Restaurants serveren tegenwoordig ook veel vaker regionale producten. Dan staat op de kaart waar de koe vandaan komt of waar ze de kaas halen. Dat is ook een reac- tie op producten die je overal ter wereld Lekkerste gerecht van eigen bodem: ziet: hamburgers, cola. Het onderscheid in restaurants zit'm vaak in de persoonlijk- heid van de kok en de mate waarin hij of zij gebruikmaakt van producten uit de streek. Maar echt gemakkelijk is dat nog niet, want veel producenten hanteren andere criteria. Zo worden aardbeien in eerste instantie gekweekt op eigenschap- pen die maken dat ze het transport naar de consument kunnen doorstaan. In tweede instantie gaat het om uiterlijk en kleur en pas in de derde plaats om de smaak. Dat zet je toch aan het denken. De slechte naam van de Hollandse tomaat is trouwens onterecht. Op proeverijen komt die helemaal niet zo slecht uit de bus. We moeten alleen nog wel even van dat imago af. Het gevolg van de massaproductie is wel dat er bijzondere varianten komen, met vermelding van de herkomst. Bij de kippen heb je nu bijvoorbeeld de Noord- Hollandse Blauwe en bij aardappels de Opperdoezer Ronde. Maar het wordt ook wel eens overdreven.' AllfrHand? 25

Allerhande | 1999 | | pagina 25