John Beeren, voorzitter Alliance Gastronomique Neerlandaise Lekkerste gerecht van eigen bodem: 'Nederlanders worden steeds smaakbewuster' 24 AlltrHande 'De Alliance Gastronomique Neerlandaise streeft het hoogste op culinair gebied na. In de tijd van de oprichting, in 1967, zette de spruitjescultuur in Nederland de toon. Maar er is een enorme inhaalslag gemaakt. We kunnen hartstikke trots zijn op de Nederlandse eetcultuur en op wat we in dit land voortbrengen. Alleen jam mer dat we er lange tijd zo slordig mee omsprongen. Neem de visquota. Onze vissers sloten een deal met de Belgen: wij de kabeljauw en zij de tarbot. Dat was een puur zakelijke beslissing, want kabeljauw verkocht goed. Het gevolg is dat we tarbot moeten invoeren. En dan de Oosterschelde- kreeft, mooier vind je ze bijna nergens. Daar kunnen we maar een maand van genieten, dan moeten we weer naar het buitenland. Zonde. Maar als je aan de andere kant ziet wat wij aan kaas hebben, daar hoef je echt niet voor naar het buitenland. En wat dacht je van lams- vlees, asperges, haring, oesters en onze groenten? Daarmee kunnen we de con- currentie goed aan. Wij hebben elke maand andere seizoensgroenten. Supermarkten en restaurants zijn erin geslaagd om een verandering in onze eetcultuur teweeg te brengen. Albert Heijn is altijd een voorloper geweest door zoveel mogelijk verscheidenheid in versproduc- ten te brengen. Wij hebben bij De Bokke- doorns aardig wat typisch Nederlandse gerechten op de kaart staan, maar we zijn natuurlijk wel gebonden aan wat de sei- zoenen ons brengen en wat de producen- ten ervan maken. De potentie is goed, Nederlanders worden steeds smaakbewus ter en producenten besteden meer aan- dacht aan de kwaliteit. Het gaat niet meer in de eerste plaats om het volume: we nemen eerder genoegen met een klein stukje vlees met smaak, dan met een groot stuk waar smaak noch kraak aan zit. Dat is een goede zaak.'

Allerhande | 1999 | | pagina 24