Slow cooking: eten met aandacht Aan roomboter wordt geen extra vitamine A en D toegevoegd, dat zit er van nature al in. Bij margarine en halvarine ligt dit anders. Deze bevatten van nature geen vitamine A en D. Het wordt toegevoegd en ook vermeld op de verpakking. Rundertartaar kunt u twee maanden in de vriezer bewaren. Binnen deze periode gaan de smaak en kwaliteit niet achteruit. Albert Heijn verkoopt zijn broccoli grotendeels verpakt omdat dit de kwaliteit ten goede komt, de houd- baarheid verlengt en uitdroging voor- komt. Broccoli is erg kwetsbaar; de kleine roosjes stoten vrij gemakkelijk stuk. Het plastic voorkomt dus ook beschadiging van de groente. Op het moment dat de pom poenen in onze winkels lig- gen, zijn ze rijp en dus geschikt voor consump- tie. De pompoen heeft van zichzelf niet zoveel smaak, daarom zijn krui- den onontbeerlijk wan- neer u een gerecht maakt met pompoen. U kunt bijvoorbeeld pompoensoep maken (500 gram pompoenblokjes, 2 liter water, 500 gram uien, zout, peterselie en parmezaanse kaas) of de pompoen in blokjes verwerken door een salade. In het warenwetbesluit Zuivel staat dat de aanduiding 'slagroom' uitslui- tend mag worden gebruikt voor het uit koemelk door verhoging van het vetgehalte verkregen vloeibare of dikvloeibare zuivelproduct met een vetgehalte van ten minste 30%. Gemiddeld ligt het vetpercentage van de verschillende soorten slagroom rond de 35 gram vet per 100 ml. Broodverbetermiddel zorgt er onder meer voor dat brood langer vers blijft, een mooiere korstkleur krijgt en beter te snijden is. Broodverbeteraar bestaat bijvoorbeeld uit suikers, moutmeel, plantaardig vet, melkbestanddelen of melkproducten en emulgator (leci- thine). Er is bij Albert Heijn landelijk een broodsoort verkrijgbaar zonder broodverbetermiddel: AH Biologisch Allinson. Broodsoorten waarbij het broodverbetermiddel geen melkbe- standdeel of melkproduct bevat (koe- melkvrij), zijn alle AH Biologisch- broden, grof volkoren met zonnepitten en vezelmout en vitaal meergranen. Mevr. N. te N Inderdaad, de bodem kan, hoewel deze behoorlijk dik is, krom trekken wanneer de pan op gas wordt gezet. Inductiekoken luistert heel nauw. De pan moet geheel sluitend op de warmtebron staan, anders is de warmteverdeling en -overdracht niet meer optimaal. Volgende maand: AllerHande 10 ligt vanaf 14 oktober in de winkel AllerHande Hoe lang kan rundertartaar ingevroren blijven? Mevr. W. te B. Broccoli in plastic Ik vind dat Albert Heijn het in milieuopzicht heel goed doet. Neem nou de uitgebreide keuze in biologische producten, prima! Ik begrijp alleen niet waarom elk stronkje broc coli in plastic verpakt zit. Zouden jullie daar niet een keer iets aan kunnen veranderen? Dat zou een heleboel afval schelen! Bovendien zie je dan ook beter wat je koopt. Mevr. R. te E. Broodverbeteraar Wat zijn eigenlijk broodverbeteraars? Dhr. H. te G. Pompoen Elk najaar decoreer ik mijn huis en tuin met verschillende soorten en maten pompoenen. Ik wil eigenlijk wel eens weten hoe pom poen smaakt. Hoe weet ik dat de pompoen rijp is en hoe maak ik hem klaar? Mevr. S. te C. Wat is het vetpercentage van slagroom? Wat is het vetpercentage van slagroom en verschilt het percentage van verse en houd- bare slagroom? Mevr. O. te A. V R a a c Vitamines in roomboter Is er aan AH Biologisch roomboter vitamine A en D toegevoegd? Dhr. P. te W. Inductiekoken Ik heb wel eens gelezen dat pannen die eerst gebruikt zijn op gas, niet meer geschikt zijn voor koken op inductie. Geldt dat ook voor de SIGG pannen die jullie verkopen?

Allerhande | 1999 | | pagina 145