Soepele spieren zijn het halve werk Haalt u de 200 gram Vitaminepil kan groente niet vervangen 130 AllerHande VOOR DE BUITEN- fN BINNENKANT Er komen steeds meer vitaminepreparaten op de markt, terwijl ook aan levensmiddelen steeds vaker vitamines en mineralen worden toegevoegd. Toch betekent dat niet dat groente en fruit overbodig worden. In groente en fruit zijn deze stoffen in de perfecte balans aanwe- zig en bovendien lijkt het er steeds meer op dat ze behalve vitamines en mineralen nog veel meer waarde- volle stoffen bevatten. Niet voor niets propageert het Voorlichtingsbureau voor Groente en Fruit een dage- lijkse portie van 200 gram groente en twee stuks fruit. Toch is de consumptie van groente en fruit door de jaren heen alleen maar afgenomen. Ten opzichte van 1988 bedraagt de dating zelfs 15%. Per dag eten we gemiddeld 105 gram fruit en 123 gram groente. Vooral jongeren in de leeftijd van 13 tot 21 jaar zijn veel min der groente en fruit gaan eten, zo blijkt uit de Voedsel- consumptie Peiling 1998 van het Voedingscentrum. Enkele slimme tips om aan uw 'rantsoen' te komen: Doe op de boterham plakjes komkommer of paprika. Mix een paar soorten groente en fruit en geniet van een heerlijke salade. Serveer tussendoor eens stukjes groente met een dipsausje. Drink bij het ontbijt vers geperst sinaasappelsap. Maak voor kinderen een milkshake van melk en vruchtensap. Een warming-up verkleint de kans op sportblessures. Tijdens een warming-up wordt de bloedtoevoer naar de spieren vergroot, waardoor ze soepel worden. Een goede warming-up duurt ca. zo minuten en bestaat uit 10 minu ten warm/open, j minuten spieren los maken (eventueel met massage erbij) en 5 minuten rekoefeningen.

Allerhande | 1999 | | pagina 130