Aardappelwijsheid Bewaartip Aardappels bij Albert Heijn Rood (zeer kruimig): Eigenheimer Blauw (kruimig): Frieslander (type Bintje), Aarde Waarde ook bijna symbo- lisch: waarin een klein land groot kan zijn! 'Kleine truffel' Zoals bij zoveel pro- ducten die gewoon uit de natuur stam- men, is niet bekend hoe oud de aardap- pel is. Dat zou wel eens 10.000 jaar kunnen zijn. Toch is de aardappel pas 400 jaar bij ons in Europa. De Span- jaarden namen de plant omstreeks 1570 mee uit Peru. De Italianen raak- ten verliefd op deze zoetige noviteit en doopten hem de 'kleine truffel'. Maar dat was net even te hoog gegre- pen. De bloem van de plant - witte, roze, mauve, lila en paarse blaadjes en een heldergeel hart - viel meer in de smaak: ten bewijze van status vertoonden edelen zich vroeger wel met een aardap- pelbloempje in hun revers. Aanvankelijk had de aardappel het moeilijk. Er waren mensen In plastic gaan aardappels broeien en uitlopen. Bewaar ze daarom in een kist, papieren zak of doos, in een droge, koele, donkere ruimte of afgedekt met bijvoorbeeld een theedoek om enige dnisternis te creCren. Bewaar ze niet in de koelkast, want dan verandcrt de smaak (ze worden zocter). Nieuwe aardappels kunnen twee weken worden bewaard, laat geoogste aardappels drie keer zo lang. Bij langer bewaren neemt het vitamine C-gehalte af. die meenden dat je ervan in trance kon raken en een enke- ling beweerde zelfs dat hij lepra veroor- zaakte. Om dat te testen, werden 'vrij- willigers' in Spaanse gevangenissen aan- gewezen om ver- plicht aardappel te eten. Coed voor de lijn Vele jaren later was het de Fransman Antoine Parmentier die - nota bene ook in de gevangenis - ontdekte wat een waardevolle voe- dingswaarde de aardappel bezit: geen vet, wel vezels, zetmeel en vitamine C. Maar het pleit was al beslecht: de aard appel was voer voor de armen. Inmiddels weten arm en rijk beter: hij is niet alleen voed- zaam, maar nog hartstikke lek- ker ook. En niet onbelangrijk: de aardappel maakt niet dik, per 100 gram bevat hij maar de helft aan calorieen van bijvoorbeeld rijst en pasta. In deze tijd van het jaar verkoopt Albert Heijn de volgende soorten aardappels: Bildtstar, Euro Shopper-aardappels Groen (vastkokend): Accent, Lady Christl Specialiteiten: AH Biologisch, Opperdoezer Ronde, Pomme Primeur De aardappelteelt heeft de afgelopen jaren zwaar onder vuur gelegen: Bintjes werden 'gifpiepers' genoemd vanwege de grote hoeveelheden kunstma- tige hulpmiddelen die bij de teelt gebruikt werden. Die tijd is voorgoed voorbij. Albert Heijn verkoopt alleen nog aardappels die volgens de principes van Aarde Waarde zijn geteeld. Dat betekent: veel aandacht voor raskeuze, zorgvuldige benutting van de grond (telen met langere tussenpozen om de grond rust te gunnen) en zorg voor het milieu. 120 AllerHandf

Allerhande | 1999 | | pagina 120