Aardappel- termen In vier eeuwen tijd is de aardappel uitgegroeid tot een vaste verschijning op het dagelijks menu. AllerHande 119 Per jaar verorbert elke Neder- lander zo'n 86 kilo aardappels, inclusief 33 kilo afgeleide pro- ducten, zoals patat of chips. Dat betekent dat we met elkaar jaarlijks zo'n 1,3 miljard kilo aardappels eten! Na tarwe, mais en rijst staat de aardappel wereld- wijd op de vierde plek van meest gegeten voedsel. Daarnaast wordt de aardappel verwerkt tot frieten of chips en wordt het zet- meel uit aardappels gebruikt als bind- middel in de voe- dingsindustrie en als grondstof voor lijm, textiel, papier, vert, cosmetica, medicijnen en nog heel veel andere dingen. Export Nederlandse boeren produceren een rijke varieteit aan aardappels: vaste en kruimig, vroege en late ras- sen. Na mais is aardappel het meest geteelde gewas. Circa 80% van alle aardappels die Albert Heijn verkoopt, komt van eigen bodem. En er is genoeg om ook andere landen te voorzien. In totaal produceert Neder- land 3,775 ton con- sumptieaardappels, waarvan eenderde is bestemd voor de export. In de Euro- pese Unie is Neder- land de grootste exporteur van con- sumptie-, industrie- en pootaardappels (die speciaal wor- den geteeld voor een nieuwe aardap- peloogst). De naam 'pieper', die oor- spronkelijk vooral werd gebruikt voor jonge, kleine aard- appeltjes, is dan Ogen: knoppen waaruit uitlopers kunnen komcn Spruiten: uitlopers Pitten: stukjes spruit die na het schillen zijn blijven zitten Glazig: doorzichtig en hard, veroorzaakt door een tekort aan zetmeel Vast: blijft stevig na het koken Kruimig/bloemig: valt nog net niet uit elkaar (hoe meer zetineel des te bloemiger) Afkoker: zeer bloemig, valt na het koken uit elkaar De trots van de polders

Allerhande | 1999 | | pagina 119