r bestelling en weer terug De bananen gaan zo snel mogelijk in de schappen Eenmaal bij de winkel worden de bananen zo snel mogelijk uitgeladen en in de schappen gelegd. Duco Uphof, verkoopspecialist aardappels, groente en fruit Albert Heijn De Savornin Loh- manplein, Den Haag: 'Zeker voor groente en fruit is het essentieel dat ze zo snel mogelijk in de winkel liggen, en dat ze er zo snel mogelijk weer uit zijn. Dat laatste lukt natuurlijk alleen als de spullen eruit zien om van te watertanden. Bana nen moeten niet te groen zijn, maar zeker ook nog geen bruine vlekjes hebben. Als je dan bedenkt dat ze in circa anderhalve dag al van kleur verschieten, weet je genoeg. Ik leg daarom nooit meer dan twee trossen op elkaar en zorg dat de vorige zending altijd eerst verkocht wordt.' Op de afdeling Retouren worderi kratten en lege flessen verzameld Bondt: 'Om ervoor te zorgen dat de producten snel en makkelijk naar de koeling of het schap van de winkel gebracht kunnen worden, laden wij ze hier al in lijn met de schapindeling in de winkels. Cola en bier bij elkaar, en groente en fruit bij elkaar. Waarbij alle productgroepen trouwens tij- dens het vervoer de temperatuur 'meekrijgen' die ze ook hier hebben. Diepvries gaat in polar-boxen van -20 °C, vers vlees en de meeste groenten gaan weg bij 2 °C en zacht fruit en bananen gaan bij 14 °C de wagen in. Om de voor temperatuurwisse- lingen uiterst gevoelige bananen gaat overigens ook nog een hoes. Bananen zijn immers tropische vruchten en die houden niet van kou. De hoezen houden de meest optimale temperatuur vast.' Dankzij de snelle laad- en lostijden van de vracht- wagens, arriveert de bestelling tijdig bij de win kels. Peter Zoutendijk, servicemanager bij het distributiecentrum: 'Dankzij de nieuwe roll- on /roll-off-vrachtwagens hebben we de tijd die onze mensen kwijt zijn met laden en lossen tot de helft teruggebracht. Dat komt doordat deze wagens als het ware op de grond kunnen hangen, en je dus het constante op en neer bewegen van de laadklep niet meer hebt. En hoe sneller we de producten in het schap hebben, hoe beter. Zo'n banaan bijvoorbeeld moet zoveel mogelijk op dezelfde temperatuur blijven, en dus zo kort mogelijk in een open vrachtwagen of een magazijn staan.' lerHande 111

Allerhande | 1999 | | pagina 111