Van boodschappenkar naar I: Bij de kassa In het distributiecentrum 110 {AllerHande liggen. Soms betekent's ochtends besteld zelfs al's avonds geleverd! Door de dage- lijkse aanvoer (veel winkels worden op drukke dagen wel drie keer van verse pro- ducten voorzien!) blijven de hoeveelhe- den hanteerbaar. De supermarkt wordt zo steeds snel gevuld. Van distributie naar verdelen Als gevolg van deze werkwijze zijn ook de voorraden op de distributiecentra flink afgenomen; het zijn meer verdeelcentra geworden. Met in principe hetzelfde grote voordeel als in de winkel: producten krij- gen geen kans hun versheid te verliezen. Om de afstand tussen het distributiecen- trum en de Albert Heijn-winkels te beper- ken, zijn er regionale verdeelcentra in Zaandam, Tilburg, Zwolle en Pijnacker. De reistijd naar een vestiging van Albert Heijn bedraagt nooit meer dan zo'n drie kwartier. In het hele traject van bestelling tot bood- schappentas zijn veel Albert Heijn-mede- werkers betrokken. Elke medewerker draagt bij aan de kwaliteit van de produc ten die de winkel binnenkomen en verla- ten. AllerHande volgde een tros bananen. De scanner geeft de bestelling door Op het moment dat de caissifere de bananen langs de scanner haalt, worden er meteen nieuwe besteld. CaissiSre Melanie Cascino, werk- zaam bij Albert Heijn De Savornin Lohmanplein in Den Haag, zit zo aan het begin en eind van de distributieketen: 'De meeste mensen letten er zelf wel op dat ze zware spullen eerst in hun boodschappentas of krat doen, maar toch kijk ik altijd vanuit m'n ooghoeken even mee. Zo nodig zet ik lichte en kwetsbare spullen even 'vast' tegen de zijkant van de kassaband, zodat een fles frisdrank of een zak aardappels voor kun- nen. Dat zakken chips, bananen of zomerfruit geplet thuis aankomen, daar koopt niemand wat voor.' De bananen komen binnen en worden ingeladen De bestelling voor de bananen is via het hoofd- kantoor doorgeseind naar de leverancier, die de bananen aflevert bij het distributiecentrum dat het meest in de buurt ligt van de Albert Heijn die de bananen heeft besteld. In het distributiecentrum komen de bestellingen van heel wat Albert Heijn-winkels samen. Cor Berkhout werkt als afroeper/besteller bij het Dis tributiecentrum Pijnacker: 'Circa vijfduizend dozen bananen bestelden de winkels waar wij aan leveren deze week. Maar als de prijs nu stijgt, kan dat volgende week z6 vijftien procent minder zijn. Het kan trouwens veel 'erger' hoor. Een omzetstij- ging van 50% voor bier, fris en aardbeien is heel goed mogelijk bij een plotselinge hittegolf. Maar het meest extreem is het bij vorst. De omzet van winterpenen, uien en boerenkool gaat over de kop als in Friesland de rayonhoofden bij elkaar komen.' De bananen worden in een hoes vervoerd om de kwaliteit te bewaren. Verzamelaar Ramon de

Allerhande | 1999 | | pagina 110