De juiste hoeveelheid op het juiste moment den krijgen. De rollen zijn omgedraaid: nu bepaalt de klant hoe Albert Heijn zijn winkels bevoorraadt. Het bestellen gaat tegenwoordig volauto- matisch. Een piep bij de scankassa bete- kent niet alleen dat een product op de kassabon is beland: via een directe verbin- ding met de centrale computer in Zaan dam worden alle verkoopgegevens ook razendsnel vertaald in een bestelling voor de volgende dag. Van Zaandam gaat de bestelling naar de diverse leveranciers, die er op hun beurt weer voor zorgen dat alles bij de distributiecentra van Albert Heijn komt. Bij de bevoorrading wordt rekening gehouden met de bestelhistorie van een product (wat is er vorig jaar/vorige week verkocht?) en zaken als weersomstandig- heden. Want welk seizoen het is, maakt heel veel verschil. In de distributiecentra valt de bestelling van elke Albert Heijn-winkel uiteen in twee goederenstromen: een gekoelde (vlees, vis, zuivel, diepvries, kaas, vleeswa- ren, groente, fruit) en een ongekoelde met alle langer houdbare producten. Slechts twee goederenstromen dus, nogal een ver schil met vroeger toen veel producten apart afgeleverd moesten worden en er dus veel vaker vrachtwagens 'de rust aan de achterdeur kwamen verstoren'. De kern van 'Vandaag voor morgen' is de juiste hoeveelheid goederen op het juiste moment aanleveren. Niet te vroeg, want dat levert opslagproblemen op, en niet te laat, want dat betekent lege schappen. Leveren met de precisie van een Zwitsers uurwerk, dat is de uitdaging. Momenteel lukt dat tot op een kwartier nauwkeurig. Het overgrote deel van de producten kan binnen achttien uur alweer in de winkel Achttien uur. Zo lang mag een product er maximaal over doen om van de leverancier in uw Albert Heijn-winkel te komen. 'Vandaag voor morgen' heet het uitgekiende logistieke concept dat dit mogelijk maakt. Woensdag gehaktdag en op vrijdag vis. Nog niet eens zo heel lang geleden was het gedrag van consumenten vrij aardig te voorspellen. En daarmee tot op zekere hoogte ook de bevoorrading van de Albert Heijn-winkels. Die tijd is geweest. De klant van nu is grilliger, veeleisender en wil z'n boodschappen supervers aangebo- 1 Vandaag voor morgen De hal van 'Houdbaar' in het distributiecentrum in Zaandam. Scanner zet zaak in beweging Op een kwartier nauwkeurig lerHandc 109

Allerhande | 1999 | | pagina 109