Eten met ontdekken smaak et Yin en yang in balans Van baby- naar kleutervoeding Oosterse gezondheidsleer staat volop in de belangstelling. De laatste oosterse rage heet Feng Shui. Deze meer dan 3000 jaar oude Chinese leer is gebaseerd op het in balans bren- gen van energiestromen, de levenskracht die door mens en natuur stroomt. Daarbij gaat het om yin en yang. Yang-energie staat voor het mannelijke, de dag, het assertieve, het doen. Yin is water, de maan, het vrouwelijke, het zachte, het zijn. Als ze in harmonie zijn, bevordert dat de gezondheid, succes en energie. Heeft u te veel 'yang-energie', dan helpen 'yin-gerechten' in de vorm van groenteschotels en visgerechten om af te koelen en te ontspannen. Yang-maaltijden bestaan vooral uit kruidige vleesschotels en zijn heel geschikt om extra energie op te doen. Bij uitgeverij Bosch Keuning is 'Het Feng-Shui kookboek' van Elizabeth Miles verschenen met tal van recep- ten voor een bewuste eetstijl. Natuurlijk wordt uitgelegd hoe het werkt, zodat u zelf kunt bepalen of en wanneer u 'yin' of 'yang' bent. ISBN 90 246 050 08. Prijs/ 29,90. Als baby's rond hun vierde tot zesde levensmaand de behoefte krijgen om bij het drinken te slurpen en te smakken, is het moment aangebroken de borst- of flesvoeding aan te vullen met gepureerde fruit- of groentehapjes. Slurpen en smakken is goed voor de spierontwikkeling van de mond en later voor de spraakontwikkeling. Om de smaak te ontwikkelen, is het aan te raden uw kind verschillende hapjes te geven. Kies voor hapjes met een zachte smaak, zoals banaan, meloen, worteltjes of broccoli en laat de baby voorzichtig wennen aan verschillende smaken. Probeer eerst een beetje, om te kijken of de kleine goed reageert. Meng nog geen smaken door elkaar, zodat u precies weet waar het aan ligt als er een reactie optreedt. Voeg geen zout toe: de nieren van baby's kunnen zout nog niet goed verwerken. Vanaf zes maanden gaan baby's meer bewegen, minder slapen en dus meer energie gebruiken. De eerste melk- tandjes komen door en kauwen wordt steeds belangrij- ker. De voeding kan naast zuigelingenmelk en opvolg- melk bestaan uit hapjes met vlees, aardappel of pasta en groente. Vanaf acht maanden kan er brood op het menu; eerst witbrood, later bruinbrood, met wat boter voor de nodige vetstoffen. De darmen gaan steeds beter werken, dus ook vezels worden belangrijk. Vanaf eenja- rige leeftijd zijn de darmpjes zo goed ontwikkeld dat de baby met de pot kan mee-eten en het smakenfeest goed kan beginnen. Bij Albert Heijn vindt u potjesvoeding en maaltijden voor baby's, peuters en kleuters (Olvarit, 86 AllerHande Zonnatura).

Allerhande | 1999 | | pagina 86