Van kokossoep tot olifantenoor Azie Vietnam: pittige bouillon met noedels Thailand: hete soep en stoombroodjes Japan: rijst en miso China: gevulde en gestoomde hapjes In Vietnam wordt al in de vroege och- tend op straat druk gekookt en gebak- ken. In kleine eetstalletjes verschijnen grote pannen met pho, een pittige run- derbouillon met steranijs, kaneel, rode pepers en verse kruiden als munt en koriander. Om de soep wat steviger te maken, worden rijstnoedels toege- voegd. Wie geen tijd heeft voor soep, ontbijt met omelet of kleefrijst gaargestoomd in een rijstblad. De luxere Vietnamees eet een knapperig belegd stokbroodje, een erfe- nis van de Franse overheerser. Tegen de dorst drinkt men een verkoelende drank van verse kokosnoot. Een Thai is dol op pittig en scherp eten. Ook in de vroege ochtend kunnen de gerechten niet gepeperd genoeg zijn. Een populair ontbijt is een kom hete torn kha, kokossoep met galanga (laos) en gember. Milder is kow torn het, rijstsoep met paddestoelen. Uit de bam- boe stoommandjes komen s ochtends de stoombroodjes gevuld met wortel, tauge, kool, so-oen (transparante mie van mungbonenmeel), kip of rundvlees. De smaak is te vergelijken met die van bao pau broodjes. Een andere populaire och- tendsnack is tao hou tod, gefrituurde tahoe met een zoete pindasaus. De huidige generatie Japanners houdt het net als in het westen simpel en eenvoudig. Het traditionele Japanse ontbijt is echter zeer uitgebreid. Vaste onderdelen zijn rijst, zeewier en misosjiero, een soep van miso (een pasta van sojabonen), blokjes tofu en verschillende groenten. De ochtendrijst wordt wel gecombineerd met een losgeklopt rauw ei. Om wakker te worden eten veel Japanners een oemebosji, een scherpzure, gedroogde pruim die, zoals de Japanners zeggen 'je een koude douche in je binnenste geeft, die je in een klap wakker schudt'. Net ais bij de andere maaltijden is in China de keuze aan ontbijtgerechten enorm. Overal op straat dampen's ochtends de stoommanden gevuld met verschillende stoombroodjes. Ook ongerezen brood, olifantenoor (gebakken brood zo groot als een bord) en pannenkoeken met een gebakken ei worden als ontbijt gegeten. De zoete cake-achtige broodjes die bij de kleine bakkertjes te koop zijn, lijken op de Franse brioche. Vaak worden in het deeg gesnipperde lenteui en reepjes ham of een zoete bonenpasta verstopt. In Kanton is dim sum populair; kleine gevulde en gestoomde 'vingerhapjes'. (Croene) thee is in China onmisbaar bij welk ontbijt dan ook.

Allerhande | 1999 | | pagina 45