Brood, bonen en pannenkoeken Afrika Marokko: pittige soep en tuinbonen Egypte: boontjes met brood Iran: zoete pudding met nan-e barbari Ethiopie: pannenkoeken met wot AllnHande In Marokko is het ontbijt vaak warm. Harira, een pittige soep, wordt traditioneel tijdens de Ramadan bij zonsopgang geserveerd, maar is ook een populair ontbijtgerecht. Erbij komen vaak in honing gedrenkte cakes of sfinge, donutachtige broodjes. Beyssara is een gerecht van gestoofde gedroogde tuinbonen met komijn en paprika, dat's ochtends op straat wordt verkocht. Voor degenen die van een stevig ontbijt hou- den zijn er lamskoppen en kalfspoten. Bij iedere maaltijd, dus ook bij het ontbijt, is er brood, meestal zelfgebakken. Het nationale ontbijtgerecht van Egypte is ful medames. Er wordt beweerd dat zelfs de farao's al ful medames aten. De schotel bestaat uit kleine, lichtbruine gekookte boontjes met knoflook en olijfolie, gegar- neerd met verse peterse- lie, citroen, zwarte peper en komijn. Op straat wordt het wel ver kocht met Arabisch brood, room van tahin (sesamzaadpasta) en salade van tomaat en ui. Van oudsher worden de boontjes's nachts gekookt in een aarden kruik die tot de rand wordt ingegraven in gloei- ende as. In de moderne keuken pruttelt de ful medames op het laagste pitje van een gasstelletje. Het Iraanse ontbijt of sobhaneh is zeer gevarieerd. Verschillende soorten brood, waaronder de nan-e barbari, een knapperig plat brood, worden gegeten met jam, honing, verse kazen, gekookte of gebakken eieren. Bij een uitgebreid ontbijt komen sirab shir-dun, penssoep, of kalleh pacheh, lamskop en -poten, op tafel. Zoals in veel keukens in het Midden-Oosten worden ook in Iran hartige gerechten gecombi- neerd met (mier)zoete hapjes. 's Ochtends kan men kiezen uit saffraancake, halva (een pasta van geroosterd sesamzaad met suiker) en andere zoete puddingen. Het Iraanse ontbijt is compleet met hete melk, verse room en gezoete thee. In Ethiopie staat bij elke maaltijd enjera op het menu, ook bij het ontbijt. Deze grote pannenkoek wordt gemaakt van teff, een in Ethiopie inheemse graansoort. Het beslag moet drie dagen rijzen voordat de pannenkoek zonder olie of boter wordt gebakken. De enjera wordt gegeten met wat: een dikke, vaak zeer scherpe saus met vlees, bonen of linzen. Op woensdag en don- derdag, de orthodoxe vastendagen, eet men uitsluitend vegetari- sche saus. Ook gebak ken eieren, inkolala tibs, geserveerd met ui-schijven, groene pepers of tomaat, zijn populair.

Allerhande | 1999 | | pagina 43