Zuid-Amerika Rusland: kaas en kasja Jamaica: thee, spinazie en kabeljauw Turkije: hartig en zoet tegelijk AllerHande Mexico: eieren zijn de basis Zeker's winters, als de tcmperatuur tot ver benedcn het vriespunt daalt, wordt in Rusland stevig ontbeten. Thee, (zoete) broodjes, verschillende soorten worst, kaas, boter en kasja, pap gemaakt van boekweit of parelgort. Lange tijd gold kasja als een delicatesse die alleen tijdens feesten werd klaargemaakt. Nu is het een vast onderdeel van het ontbijt en krijgen ook kinderen op school het. De maaltijd wordt aangevuld met zuivel als kwark, karnemelk en zure room. Een traditioneel ontbijtingrediCnt is tvorogi, vergelijkbaar met de Engelse curd, een heel jonge smeerbare kaas. Bij feesteiijke gelegenheden en in luxere hotels worden tvororozhniki en syrniki geserveerd, pannenkoeken en beignets van tvorogi. Op het platteland van Jamaica begint de dag meestal met een kop thee, een Britse gewoonte uit de koloniale tijd. Later komt er steviger kost op tafel, zoals callaloo, een spinazieachtige blad- groente die op diverse manieren wordt bereid. De groente wordt vaak gecombineerd met zoutevis (gezouten kabeljauw) en ackee, een rode vrucht met geel vlees. Ander fruit dat in Jamaica bij het ontbijt wordt gegeten zijn (groene) bananen en broodvrucht, een grote, pokdalige groene vrucht die wordt gekookt of geroosterd. Een Turks ontbijt is een bijzondere combinatie van hartige en zoete gerechten. Behalve vers Turks brood en verschillende kazen komen ook romige yoghurt, honing, zoute olijven, boter en verschillende fruitsoorten als meloen, vijgen en abrikozen op tafel. Bijzonder zijn de jelly's van hazelnoten en geurige rozenblaadjes. (Jay, gezoete zwarte thee, en khave, de beroemde sterke koffle die drie keer wordt gekookt, zijn favoriet bij de Turken en worden van's och- tends vroeg tot's avonds laat gedronken. In Mexico begint de dag - heel mediterraan - met cafe con leche, koffle met een flinke scheut (warme) melk. Voor de eerste trek zijn er brood jes: bollitos, conchos, corbatos en de donutachtige pan dulce. Later op de ochtend is het tijd voor desayuno, het echte ont bijt. Huevos, eieren, vormen de basis van het Mexicaanse ont bijt en worden gebak- ken of geklutst gegeten met tomatensaus, groene pepers, ui of chorizo. Vaste companeros zijn gebakken bonen en een verse tortilla (pannenkoek). 41

Allerhande | 1999 | | pagina 41