Hoe mensen over de hele wereld hun dag beginnen Europa W/ u Denemarken: rodgrod medjlode Een ontbijt levert energie om de dag te beginnen en geeft een mens de kans goed wakker te worden. Welk voedsel daarbij de voorkeur heeft, blijkt van land tot land erg te verschillen: van pittige soep tot een enkele kop koffie en alles daartussenin! Spanje: koffie en een tostada Schotland: soep van meel met boter 40 I Ontbijtr'ituelen Veel Spanjaarden nemen V op weg naar hun werk ergens een cafe con leche (koffie met melk) of warme chocolademelk, al dan niet aangevuld met een zoet broodje of cakeje magdalenaOok een tostada, een geroosterde boterham behoort tot de mogelijkheden. Bij een luxe ontbijt of op feestdagen worden ook wel churros gegeten: met suiker bestrooi- de slierten gefrituurd deeg. Het tweede ontbijt, zoals dat vooral op het Spaanse platteland gebruikelijk is, kan van alles zijn: brood met chorizo, plakken tomaat of 'n salade, gebakken inktvis of een tortilla (omelet met aardappel). In Engeland start het ontbijt met een k°m cerea's> vaa'< een mengsel van corn flakes, muesli en bran (vezelrijke vlokken). In Schotland komt crowdie op de ontbijttafel; dat is koude pap van fijngemalen haver en karnemelk. Brose is een variant op de crowdie en is eigenlijk meer een soep; havermeel met bouillon en boter. Van overgebleven en afgekoelde brose en geraspte kaas bakken de Schotten balletjes die zo of bij de soep worden gegeten. Tijdens werkdagen is het Deense ontbijt eenvoudig: pap of een boter ham. In het weekend of bij speciale gelegenheden wordt er meer aan- dacht aan besteed en komen ver- schillende vissoorten en eieren met spek of worstjes bij het brood. Redgrod med flode is oorspronkelijk een gerecht dat bestaat uit gorten- pap met bessensap. Tegenwoordig wordt hiermee een bijna vloeibare pudding bedoeld van ingedikt vruch- tensap bedekt met gezoete room. Een ander typisch Deens ontbijt gerecht is smorrebrod, luxe en rijke lijk belegde sneden roggebrood. AllerHandp

Allerhande | 1999 | | pagina 40