4 4 8 seizoen De smaak van het Frew Met deze vier erbij zijn er nu al acht kant-en-klare dressings 1,99) van AH Huistraiteur. Nieuw zijn French, Sinaasappel Kerrie, Frambozen en Caesar. Sereh (citroengras) kennen we al lang als poeder, maar deze exoot is 00k vers verkrijgbaar. Verse sereh heeft een fris, citrusachtig aroma en wordt veel gebruikt in Vietnamese, Thaise en Indonesische gerechten. Laat de Stengels meetrekken en kneus van tevoren de bladeren, zodat er nog meer aroma vrijkomt. X Nieuwe producten in oe winkel ras 1 Een lange, platte peul met een heldergroene kleur die eigenlijk altijd kleingesneden wordt gegeten is de snijboon. Vroeger werden snijbonen ingemaakt met zout om 00k in de winter nog te kunnen eten. Tegenwoordig komt de snijboon in deze vorm nog voor in een Brabants gerecht met witte bonen. Om de pure smaak van snijbonen goed te proeven kun nen ze het best eenvoudig worden gegeten: gekookt en met een klontje boter. De enige fruitsoort die vet bevat is avocado: ca. 10 gram vet per 100 gram. Waarschijnlijk is daarom de smaak 00k zo romig en heeft het vruchtvlees een beetje een boterige structuur. Bij de eerste kennis- making van Europeanen met de avocado noemden zij deze vrucht 'abogado', wat betekent 'boter uit het bos'. De bekendste toepassing is waarschijnlijk de Mexicaanse dipsaus guacamole (zie bladzijde 36). Avocado is 00k lekker in fruit en groentesalades of op brood met citroensap en fijngesnipperde ui. Druiven zijn er in zeer veel soorten en smaken en tegenwoordig zelfs zonder pitjes. Het vruchtvlees varieert van zoet tot zoet-zuur en is lekker sappig. Druiven lenen zich voor zeer veel toepassingen. Ze combineren bijvoor beeld heel goed met (Franse kazen. Een idee voor koele 'snoepjes': laat drui ven in een bakje in ca. 1 uur bevriezen en snoep ze dan op. Ook weer verkrijgbaar is knolselderij (heerlijk als soep en nog lekkerder met een paar druppeltjes truffeloiie, in stoofschotels, als puree of rauw in salades). Venkel is er nog steeds volop (heerlijk in salades, gesmoord in boter en witte wijn of gegrild met wat olijfolie). De losse 'blaadjes' lenen zich goed om een salade in te serveren. AllprHandp 21

Allerhande | 1999 | | pagina 21