Hollands glorie f Biologische groente Volgende maand: AllerHande 9 ligt vanaf 23 September in de winkel AllerHande 101 Kan de wastemperatuur niet lager? Waarom wordt in Nederland meestal een mini mum wastemperatuur van 40 C aanbevolen voor de machinewas? In Japan bijvoorbeeld wast men aitijd met koud water en de was wordt daar ook schoon. Zou het vanuit milieu- overwegingen niet beter zijn als we dat hier ook zouden doen? Dhr. B.teL. Er zijn vier factoren van belang bij wassen: de watertemperatuur, tijd, beweging en chemie. Wat de tempe- ratuur betreft werd tot voor kort gedacht: 'hoe warmer hoe beter', maar dit gaat niet helemaal meer op. Het wasresultaat bij 90 °C verschilt door de moderne wasmiddelen nau- welijks meer van het resultaat bij 60 °C. Het verschil tussen 40 'C en koud water is echter nog wel groot. In Nederland levert het wassen met koud water, met Nederlandse was- machines en de huidige zeepsoorten, geen goede resultaten op. Dat er in sommige landen toch met koud water gewassen kan worden, heeft te maken met andere factoren. In Japan bij voorbeeld wordt de wastijd verlengd (de was wordt daar vaak een nacht lang voorgeweekt) en er wordt meer met vlekkenmiddelen gewerkt. In Spanje wordt aan het laatste spoel- water vaak een flinke scheut bleek- middeltoegevoegd. Door de temperatuur van het water te verlagen, wordt flink bespaard op energie. Er wordt door de fabrikanten gewerkt aan verdere ontwikkelingen op dit gebied, maar voorlopig worden er geen spectaculaire ontwikkelingen verwacht. Tips over hoe u het beste rekening kunt houden met het milieu, vindt u op het internetadres www.washright.com. Pane d'Amici bevat wel koemelkeiwit In AllerHande 7 staat in Klantenservice een vraag over broden zonder koemelkeiwit. Daarbi wordt gesteld dat Pane d'Amici, een wit tarwe roggebrood, geen koemelkeiwit zou bevatten. Dit is niet correct: Pane d'Amici bevat juist wel koemelkeiwit. De andere Italiaanse Di Pani' vloerbroden bij Albert Heijn zijn daarentegen wel koemelkeiwitvrij. Dit zijn de Pane Dell'Arte (een donker meergranenbrood), Pane Dolce Vita (zuurdesemwitbrood) en Pane Fortunato (licht meergranenbrood). Albert Heijn krijgt regelmatig vragen van klanten die willen weten waarom biologische, milieuvriendelijk geteelde groenten en fruit zijn ver- pakt in plastic en niet los worden verkocht. Met de verpakking wordt voldaan aan de wettelijke eisen. De overheid stelt namelijk dat wanneer biologische naast niet-biologische producten worden aangeboden, een van beide verpakt moet zijn. Dankzij de verpakking is in 4en oogopslag duidelijk of u met de biologische of niet-biologische variant van doen hebt. Een andere vraag is hoe het pro duct wordt verpakt. Om het milieu zo min mogelijk te belasten. heeft Albert Heijn gezocht naar een alternatief. Langzamerhand zal het plastic worden vervangen doorgroene katoenen net- jes, die veel minder afval opleveren. Perziken schoonmaken Heerlijk al dat zomerfruit! Vooral perzi ken eet ik graag, maar het schoonmaken is zo'n geklieder. Hoe kan ik dit het beste doen? Mevr. v. L. te V. Extra AH Bonus kaarten Ik heb een groot gezin en alle kinderen wonen nog thuis. ledereen doet wel eens boodschappen bij jullie en het is telkens een gedoe om te achterhalen wie de Bonus kaart in zijn bezit heeft. Is het misschien mogelijk om extra Bonus kaarten aan te vragen? Mevr. S. te A. Een complete set Bonus kaarten bestaat uit drie kaarten (een kaart en twee sleutelhan- gers). Indien u meer kaarten wilt, kunt u een nieuwe set halen in de winkel en deze laten koppelen aan de oude kaart. De nieuwe kaart moet dan wel op hetzelfde adres geregistreerd staan. Het is niet mogelijk anonieme kaarten te koppelen. U kunt een nieuwe kaart aan de oude laten koppelen door een wijzigings- formulier in te vullen, dat verkrijgbaar is bij de infobalie. De meeste steenvruchten kunnen met schil en al gegeten worden, maar veel mensen eten perziken en abrikozen liever zonder schil. Net als tomaten kunnen ze een- voudig ontveld worden door ze ongeveer vijftien seconden in kokend water te dompelen, ze vervolgens met koud water af te spoelen en dan de schil er met een scherp mes af te trekken. Zoete versus zoute drop Zit in zoete drop meer suiker dan in zoute drop? Mevr. B. te H. Aan zoete drop wordt iets meer suiker toegevoegd dan aan zoute drop. Dubbelzoute drop bevat ongeveer 33 gram suiker per 100 gram drop, zoute drop 36 gram en zoete drop 41 gram. Engelse drop is nog zoeter, met 65 gram suiker per 100 gram.

Allerhande | 1999 | | pagina 101