samen eten Samen leven, Carpaccio Carpaccio is genoemd naar de Veneti- aanse schilder Carpaccio, die leefde van 1460-1526. Het is een Italiaans gerecht van rauw rundvlees (van de ossenhaas) dat in flinterdunne plakjes wordt gesne- den. Deze worden dakpansgewijs op een bord gerangschikt en 'gemarineerd' met een dressing van olijfolie en balsamico- azijn. Daaroverheen strooit men geschaafde parmezaanse kaas en pijn- boompitten. Carpaccio is zeer kort houd- baar en moet daarom uiterlijk op de dag na aankoop worden gegeten. Ook voorge- rechten van een ander product (bijvoor- beeld vis) worden wel carpaccio genoemd als het gaat om zeer dun gesneden plakjes. Gedroogde tomaten bewaren Deze aanslag wordt veroor- zaakt door sommige soorten voedsel, zoals aardappels, ei, bloemkool, knoflook, et cetera. De aanslag wordt als eerste zichtbaar op de tanden van de vork omdat die het vaakst met het voedsel in aanraking komen. De aanslag kan gemakkelijk worden ver- wijderd. Door het zilver af en toe te poetsen met zilverpoets of met een zilverpoetsdoekje houdt u het bestek mooi. Als het zilver met de hand wordt afge- wassen, is het altijd aan te raden het bestek niet te laten opdrogen in het afdruiprek, maar meteen goed af te drogen, want ook door vocht kan zilver gaan verkleuren. Het nummer van de bescher- mingsfactor geeft de sterkte aan van het filter dat de huid beschermt tegen de ultraviolette stralen in zonlicht. Welke factor moet worden gebruikt, is afhan- kelijk van het huidtype. lemand met een lichte huid zal sneller verbranden dan iemand met een donkere huid. Maar ook de don- kere huid heeft bescherming nodig. Stel: u hebt een lichte huid en kunt zonder te verbran den een half uur zonnen. U kunt deze tijd dan verlengen met een anti-zonnebrandmiddel. Met fac tor 2 kunt u een uur zonnen, maar dan heeft u wel voor de rest van de dag de maximale dosis ultraviolette straling gehad. Smeert u zich in met factor 10, dan geeft dit tien maal een half uur dus vijf uur lang bescherming. Binnen deze tijd is regelmatig opnieuw insmeren absoluut noodzakelijk want het product slijt als het ware van de huid. Alle biologische broodsoorten zijn vrij van koemelkbestandde- len. We hebben het dan onder meer over biologisch meergra- nenbrood, biologisch tarwe- rogge, biologisch vloertarwe en biologisch stokbrood. Een uitzon- dering is de biologische crois sant, daarin is roomboter verwerkt. Andere koemelkeiwit- vrije broden zijn bijvoorbeeld Pane d'Amici, een wit tarwe-rog- gebrood, AH grof volkoren met zonnepitten en AH vezelmout. Mout is ontkiemd graan, meestal gerst. Mout is lichter verteerbaar dan 'gewoon' graan. Het wordt in veel producten gebruikt zoals koek- jes, brood, bier en jenever. Moutbrood is een lichtbruin brood waaraan mout is toegevoegd. Mout heeft een gunstige invloed op het gist- proces en maakt het brood zachter van smaak. Als de schoensmeer nog niet helemaal is inge- droogd, kunt u deze weer vloeibaar krijgen door het potje op de verwarming te zetten of in een bakje heet water te zetten. De kwaliteit wordt echter nooit meer zoals die was. Als schoensmeer volledig is uitgedroogd, is deze absoluut niet meer smeerbaar te krijgen. Volgende macmd: AllerHande 8 ligt vanaf 19 augustus in de winkei AlltrHdnde 97 Ik zie tegenwoordig dat van steeds meer dingen carpaccio wordt gemaakt. Kunt u mij ook vertellen wat carpaccio eigenlijk is? Mevr. G. te H. Op de gedroogde tomaten op olie staat een 'ten minste houdbaar tot' datum. Deze geldt voor de ongeopende verpakking. Een aange- broken potje gedroogde tomaten is in de koei- kast nog twee a drie weken houdbaar. Verkleurd bestek De tanden van de verzilverde vorken van het bestek Versailles worden zwart aan de punten. Hoe komt dat en wat kan ik er aan doen? Mevr. K. te H. Wat betekent factor 20? Ik koop altijd zonnebrandcreme met factor 10. Ik begrijp dat de mate van bescherming tegen verbranding oploopt met de factor, maar wat betekent de factor nu precies? Mevr. P. te V. Brood zonder koemelk Ons zoontje van acht maanden is aller- gisch voor koemelkeiwit. Eerdaags willen wij brood aan zijn maaltijd toevoegen. Welke broodsoorten uit uw assortment zijn voor hem geschikt? Mevr. R. te H. Wat is mout? Wat is moutbrood precies voor brood? En wordt mout ook niet gebruikt voor tarwemoutbiskwie, havermout en vezel mout? Mevr. S. te U. Uitgedroogde schoensmeer Hoe kan ik enigszins uitgedroogde schoensmeer weer zacht krijgen? Mevr. V. te A.

Allerhande | 1999 | | pagina 97