Soepstengels met oude kaas en zeezout Rolmops van nieuwe haring Rol 1 plakje bladerdeeg uit tot ca. 18 x 12 cm. Bestrijk met 1 losgeklopt ei, bestrooi met zeezout en geraspte oude kaas en snijd in 8 lange repen. Draai de uiteinden tegen elkaar in en leg ze op de bakplaat. Bak in een oven op 175 °C of gasovenstand 3 in ca. 10 minuten goudbruin. Verwijder voor een voorge- recht voor vier personen van 4 nieuwe haringen de staartjes en leg ze tussen twee vellen plasticfolie. Sla de filets iets plat. Ver- deel 1 in reepjes gesneden rode biet en 1/2 zakje verse bieslook over de haringfi- lets, bestrooi met zout en peper en besprenkel met olie en azijn, rol ze op en zet vast met een cocktail- prikker. 'Er is grote bereidheid om smaak te verbreden' AllerHande 35 Wim Baars Inkoper kaas Albert Heijn Onvergetelijk: een pate foie gras in een restaurant in Kopenhagen. Gruwelijk: boerenkaas in een Frans restaurant. Plotseling zag ik oranje wormen kruipen. Mijn vrouw had al twee happen doorgeslikt. 'De smaak van kaas is zeer gedifferen- tieerd, je kunt er alle kanten mee op. De basissmaken zout, zuur, zoet en bitter vind je niet allemaal terug in kaas. Bittere kazen ken ik niet. Zure 00k niet, of misschien heel jonge gei- tenkazen die door hun versheid licht zurig smaken. Een zoete, nootachtige smaak kom je tegen bij gatenkazen. En zout zit in vrijwel elke kaas. Bij kaascursussen proberen we men- sen die geen buiteniande kazen lusten toch mee te krijgen. We beginnen dan met een verse smaak, Hiittenkase bij- voorbeeld. Een stapje verder kom je bij de verse geitenkazen; spierwitte, frisse kaasjes. Dan is de reactie: 'Is dat geitenkaas? Lekker!' Vervolgens gaan we naar de roodbacteriekazen. Klinkt eng, maar Port Salut is bijna een Flollandse kaas. Pas bij de biauw- aderkazen haken beginners af. Maar ik heb nog nooit iemand meegemaakt die zijn eerste blauwader lekker vond. Vier jaar geleden at minder dan een kwart van de Nederlanders af en toe buitenlandse kaas, nu bijna de helft. En die af-en-toe eters gaan steeds een stapje verder. Van smaakvervlakking dus geen spoor. De bereidheid om de smaak te verbreden is erg groot.'

Allerhande | 1999 | | pagina 35