Limoenshake Yoghurt-koriandersaus X Meng 200 ml AH Biologi- sche milde yoghurt met 1/2 theelepel paprikapoeder 1 eetlepel fijngesneden bies- look, 4 takjes fijngesneden koriander, 1 eetlepel citroen- sap, zout en peper. Lekker bij beetgare groenten. Laat 5 dl vanille- roomijs zacht worden. Meng het sap van 3 limoenen met 4 dl karnemelk en 1 eetlepel vloeibare honing. Voeg 1 rijpe banaan toe en pureer. Klop het ijs er met de staafmixer door tot een schuimig geheel. 'Het ouderinstinct is strijdig met het ontwikkelen van smaak' AllerHande 29 (4 stuks) Pieter Punter Directeur smaakonderzoekbureau Oliemans Punter Partners Onvergeteli een soort Thaise soep die eerst zoet smaakte en zich in de mond ontwikkelde tot hartig. Gruwelijk frikadelien. 'Wij merken in onderzoeken dat veel producten te zoet worden gevonden. Vooral volwassenen willen terug naar natuurlijke smaken. Tegelijkertijd zijn het juist de ouders die eten zoeter maken, omdat de kinderen het dan eten. In het begin lusten kinderen niets. Het maakt niet uit of je ze opvoedt met olijven of met suiker. Alleen hebben ouders het gevoel dat er iets mis is als de kinderen niet genoeg eten. Dus maken ze het zoet, want dan eten ze tenminste. Maar alle experts zeggen: daar moet je je niet druk om maken. Dat je kind maar twee of drie hapjes eet, dat is nou net de manier waarop je een nieuwe smaak leert accepteren. Het ouderin stinct is dus eigenlijk strijdig met het ontwikkelen van smaak. Proeven is de manier om smaken eigen te maken. Blootstelling. Dat gebeurt in Nederland niet, of in ieder geval slecht. We kiezen vaak de gemakkelijkste weg. Ten opzichte van bijvoorbeeld Frankrijk, Belgie en Engelstalige landen blijft Nederland ver achter. Het gekke is dat we kinde ren op school wel leren rekenen en muziek maken, maar we ze niet leren smaken te ontdekken. Waarom geen vaste proefles op school?'

Allerhande | 1999 | | pagina 29