De tonq zit tussen de oren i ZOET ZUUR ZOUT BITTER De zes smaakbehoeften AllerHande 23 proeven BITTER vanaf bladzijde vanaf bladzijde vanaf bladzijde vanaf bladzijde 24 28 34 38 ZOUT bepaald is. Als iemand zegt 'dit is lekker', dan is dat voor 30% een rationele constatering, bij- voorbeeld: 'dit is lekker omdat het zoet en romig is'. De andere 70% wordt gevormd door emotionele factoren. Die kunnen we niet beredeneren, dat is de persoonlijke 'omgang' van een mens met de smaak.' Om de smaakbeleving te ver- klaren, formuleerde het CSO zes zogenaamde waardebele- vingsgebieden. Binnen deze zes categorieen valt altijd een ver- klaring te vinden voor de men- selijke voorkeur voor een bepaalde smaak. Alle zes zijn bij ieder mens aanwezig, maar met een verschillende intensi- teit. De combinatie van deze belevingen bepaalt de eigen smaak, waardoor de een wel van vlees houdt en de ander niet. Een vegetarier denkt nou eenmaal anders over vlees dan een vleesliefhebber. Cramwinckel: 'Smaak is dus 1 Bob Cramwinckel Directeur Centrum voor Smaakonderzoek (Wageningen) Onvergetelijk: gecondenseerde gesuikerde melk, mijn eerste zoete smaakervaring na de oorlog. Gruwelijk: koolraap. niet het gevolg van een pro duct, maar van de opvatting daarover. Een kind van tien dat een glas wijn drinkt ervaart dat als bitter, als niet lekker. Maar het gevoel zegt: grote mensen genieten van wijn, dus dit moet ik ook lekker vinden. Smaak is aangeleerd, en gericht op het hier en nu'. Waarom zijn veel mensen dol op cho- cola, houdt de een van worteltjes en de ander van bietjes? Het is te verklaren met de zes waardebelevingsgebieden die het Centrum voor Smaakonderzoek heeft geformuleerd. 1 Vertrouwde patronen en rituelen 's Ochtends bij het ontbijt een glaasje sinaasappelsap; bij aankomst op kantoor eerst koffie. Vooral bij kinderen is deze behoefte sterk aanwezig. Overdag beleven ze volop nieuwe indrukken en impulsen. Eten is zo ongeveer de enige zekerheid. De smaken waarmee je groot gebracht bent, zijn ver- trouwd. 2 lets uitproberen Wie een voorspelbare kantoorbaan heeft, kan de behoefte hebben om zich juist in de keuken in het avontuur te storten. 3 De wil om kennis en ervaring te verdiepen Kook- en wijncursussen zijn om deze reden erg populair. Maar ook smaak- verdieping is mogelijk. Bittere smaken zijn aantrekkelijk om 'verder' in te gaan. Zoete smaken minder: hoewel zoet een prima 'opstap' is, heeft deze smaak ook een hoge verveelfactor, je bent er snel op uitgekeken. 4 Cenieten De tijd voor jezelf nemen. In eetgedrag uit deze behoefte zich veelal in zoetige, gladde, romige smaken. Melkchoco- lade bijvoorbeeld. 5 Gezelligheid Met z'n alien aan tafel met kerst. Of na afloop van de sportwedstrijd even een pilsje drinken. Vooral smaken die de gezelligheid in stand houden en die dus 'door-drinkbaar' of'door-eetbaar' zijn, doen het goed. 6 Cezondheid, de basisbehoefte van vrijwel iedereen Gezondheid wordt als het grootste goed ervaren. Veel mensen zullen hiermee hun hang naar bijvoorbeeld verse producten en vitamines beargumenteren.

Allerhande | 1999 | | pagina 23