Eten, drinken en ander stilleven in de kunst Expositie over het Nederlandse stilleven van 1550 tot 1720 Van 19 juni tot en met 79 September staat de zuid- vleugel van bet Amster- damse Rijksmuseum in bet teken van de expositie 'Het Nederlandse Stilleven'. Zeventig topstukken ait musea en particuliere collec- ties over de bele wereid geven een overzicbt van deze kunstvorm rond de Couden Eeuw. Abold is boofdsponsor van deze unieke expositie. Gratis Kunstkrant voor Bonus kaartHouders Kunst bij Albert Heijn AllfrDande 99 Ctl Bonus Het stilleven bereikte zijn hoogtepunt in de zestiende en zeventiende eeuw. In Neder- land hielden honderden schil- ders zich bezig met de stillevenkunst, waardoor er werken in overvloed waren. Rond 1600 waren bloemen en rijk gedekte tafels populaire schilderthema's. De schilders Pieter Aertsen en Joachim Beuckelaer zetten kort na het midden van de 16de eeuw de toon door welvoorziene keu- kens en marktkramen zo natuurgetrouw mogelijk te schilderen. Bedrieglijk echt Opvallend is het hoge gemid- delde niveau. De schilders slaagden erin verbazingwek- kende nuances aan te brengen in hun schilderijen, waardoor zilver is te onderscheiden van tin of zelfs van een zilverwit tafellaken. Hoogtepunten bereikten schilders als Pieter Claesz en Willem Heda met 'trompe l'oeuils', ofwel 'ogen- bedriegertjes': de vis op het schilderi] kon je ruiken, de morel was waarachtig transpa- rant en in de appel wilde je wel zo je tanden zetten. Eten en drinken kwamen het best tot hun recht in de zoge- noemde 'banquetjens': rijk gedekte tafels vol spijzen en dranken. Van deze 'banquet jens' zijn enkele exemplaren in de expositie opgenomen. 'Het Nederlandse Stilleven van 1550 tot 1720'. Open: dagelijks van 10 tot 19 uur. Plaats: Zuidvleugel Rijksmusewn, Hobbemastraat 19, Amsterdam, telefoon (020) 674 70 47 (24 uur bereikbaar). Toegangsprijzen: kinderen 6 t/m 18 jaar f 7,50, vol- wassenen f 15,- per persoon, houders van Museumjaarkaart gratis. Op vertoon van uw AH Bonus kaart krijgt u bij uw bezoek aan de expo sitie in de Zuidvleugel een Kunst krant cadeau ter waarde van 4,-. De Kunstkrant is het magazine van het Rijksmuseum vol wetenswaar- digheden, activiteiten en exposities. Als u toch bij het Museumpleln bent, is het de moeite waard een kijkje te nemen in de nieuwe Albert Heijn onder het Museumplein. die begin juli wordt geopend. In deze Albert Heijn-winkel zijn diverse kunstwerken te zien.

Allerhande | 1999 | | pagina 99