Vruchtensappen uit de koeling Vorig jaar kwam bijna 10% van de verkochte vruchtensappen bij Albert Heijn uit de koeling. In Engeland en de Verenigde Staten is al respectievelijk een kwart en 43% van de sapjes gekoeld. Welke gekoelde sappen zijn er te koop bij Albert Heijn en wat zijn de verschillen? 90 AlUrHande Vers, verser, AH Huistraiteur: versgeperst en onbehandeld sap De vruchtensappen van AH Huistraiteur zijn puur. Er is niets aan onttrokken, er is niets aan toegevoegd en het sap is 00k niet behan- deld. De kwaliteit en de smaak zijn hetzelfde als dat van sap dat u zelf thuis perst. Omdat de vruchtensappen niet zijn gepasteuriseerd en 00k geen andere behan- deling hebben onder- gaan om de houdbaarheid te verlengen, zijn ze in de koelkast slechts een week houdbaar. Van AH Huistraiteur zijn de volgende verse sappen in fles verkrijgbaar: Sinaasappelsap (200 ml, 500 ml en 1 liter) Grapefruitsap (200 ml en 500 ml) Appelsap (500 ml) Sinaasappel/banaansap (500 ml) Sinaasappel/kiwisap (500 ml) Sinaasappel/aardbeiensap (500 ml) De prijzen varieren van 2,99 tot 3,69 per 500 ml. AH Gekoeld Vruchtensap en Tropicana: iets langer houdbaar gemaakt sap AH Gekoeld Vruchten sap en het sap van Tro picana bestaan ook voor 100% uit sap, direct uit de vrucht. Ze hebben alleen een lichte pas- teurisatiebehandeling ondergaan waardoor ze iets langer houdbaar zijn: in de koelkast ongeveer een maand. Daardoor zit er iets minder vitamine C in, maar nog steeds meer dan voldoende voor de dagelijkse behoefte. De smaak is door de behande- ling ook enigszins anders. Dit iets langer houdbare sap is voordeliger dan het sap van AH Huistraiteur. AH Gekoeld vruch tensap kost 4,49 per liter, het sap van Tropicana 4,99 per liter. Beide merken sap zijn verpakt in pakken met een han- dige schroefdop. Van AH Gekoeld Vruchtensap zijn de volgende sappen verkrijgbaar: Sinaasappel Grapefruit Appel (met toegevoegde vitamine C) Van Tropicana zijn de volgende sappen verkrijgbaar: Sinaasappel Sinaasappel-perzik Sanguinello (bloedsinaasappel) Star Ruby (rode grapefruit) Ruby Breakfast (bloedsinaasappel en grapefruit) Coolbest: iets langer houdbaar sap van concentraat De derde categorie gekoelde sappen is gemaakt van concentraat. Na het oogsten van het fruit wordt het sap er direct uitge- perst en geconcentreerd. Het water wordt er als het ware uitgehaald. Hierdoor neemt het veel minder volume in en zijn de vervoerskosten lager dan bij het ver- voeren van heel fruit, in de fabriek wordt er water aan het geconcentreerde sap toe gevoegd, zodat weer vruchtensap ontstaat. Dit sap wordt licht gepasteuriseerd, waar door de natuurlijke smaak beter behouden blijft dan bij ongekoeld sap van concen traat. Een ongeopend pak is in de koeling ongeveer een maand houdbaar. Door deze behandelingen is de smaak wel iets veranderd in vergelijking met vers sap. Ook het vitamine C-gehalte is iets lager. Toch is een glas nog altijd meer dan voldoende voor de dagelijks benodigde hoeveelheid. Het sap van Coolbest valt onder deze categorie. De prijs is vanaf 2,69 per liter. Van Coolbest zijn de volgende mixen verkrijgbaar: Premium Orange (sinaasappel) Vitaday (sinaasappel, appel, peer, perzik, witte druif, mango, ananas, passievrucht, acerola en banaan) Strawberry Hill (sinaasappel, kers, aardbei en citroen) Mango Dream (mango) Pink Grapefruit (grapefruit en zwarte bes)

Allerhande | 1999 | | pagina 90