Meer dan 70 hartige gerechtjes in zevende eetboek van Albert Heijn In 'Amuses', het nieuwste eetboek van Albert Heijn, zijn meer dan jo verschillende hartige hapjes uit verschillende culturen te vinden, varierend van klassieke Franse hors d'oeuvres en amuses, mediterrane tapas, mezze en antipasti tot Japanse sushi, Russische zakoeski en Amerikaans georienteerd 'fmgerfood'. amuse tot zakoeski 'Amuse' is een verkorting van 'amuse geule', wat letterlijk 'mondamusement of -vermaak' betekent. Onder deze noemer worden hartige hapjes uit de hele wereld gepresenteerd. Om het samenstellen van een buffet of schotel met antipasti, mezze of tapas te vereenvoudigen, is in de index een overzicht van de verschillende soor- ten hapjes opgenomen. Verder wordt er in het boek uitgebreid ingegaan op de wij- nen die er het beste bij tot hun recht komen. Eetmomenten Een boek over kleine hapjes sluit goed aan bij deze tijd, waarin vaste eetmomenten verdeeld over de dag steeds meer terrein lijken te verliezen. Maaltijden worden samengevoegd. Tegelijkertijd wordt er steeds vaker tijd gecreeerd, meest rondom borreltijd, om met familie of vrienden ontspannen te genieten van een glaasje wijn met een hapje. Vooral in zuidelijke landen is dit het moment van de dag. In de Spaanse tazcas (tapasbars) staan aan het eind van de werkdag de mensen dicht opeengepakt, soms tot ver op straat. Onder het genot van een glas sherry en tapas wordt er druk gepraat en gediscussieerd. in Italiaanse huishoudens en restaurants staat de tafel klaar met een uitnodigende selectie van gemarineerde of ingemaakte groenten en geurige plakjes vleeswaren. En op de zon- overgoten terrasjes in het Midden-Oosten staan naast de koele glaasjes anijsdrank kleine schoteltjes met simpele hapjes en is de vloer bezaaid met de doppen van gezouten zonnebloempitten. Mondvermaak Vanwaar kent men rond de Middellandse Zee al dit kleine mondvermaak? Heel sim- pel. Lunch en diner liggen ver uit elkaar. Het diner verschijnt over het algemeen niet voor negen uur's avonds op tafel, als het wat koeler is geworden. Maar aan het eind van de werkdag wil iedereen graag ontspannen met een glaasje en een klein hapje. Hapjes die de eetlust opwek- ken, die een inleiding zijn op wat komen gaat, geen hapjes die de honger stillen. De hapjes die dan verschijnen, varieren van heel sirnpel tot zeer bewerkelijk. Het aan- tal geserveerde hapjes varieert van een of twee tot een tafel vol waarvan iedereen naar believen kan nemen. Soms wordt van alle kleine hapjes samen een complete maaltijd samengesteld. Het boek 'Amuses' biedt daarvoor een schat aan mogelijk- heden. Eerder verschenen in deze serie: Nummer 1: Vis Nummer 2: Pasta Nummer 3: Salades Nummer 4: Rijst Nummer 5: Kip en ander gevogelte Nummer 6: Roerbakken Het boek 'Amuses' is verkrijgbaar bij elke Albert Heijn-winkel, zolang de voorraad strekt. Omvang: 96 pagina's. Prijs: f 19,95. AllerHande 65

Allerhande | 1999 | | pagina 63