Nieuwe wijn van 'oude stokken' De wijngaarden die het kasteel omringen, zijn hoofdzakelijk beplant met wat men noemt 'vieilles vignes': meer dan 50 jaar oude wijnstokken. Deze bejaarde wijn stokken leveren een betrekkelijk kleine productie, maar die is wel van topkwali- teit. De belangrijkste druivensoorten die worden geteelt zijn de cabernet sauvig- non en de merlot. De druiven zijn klein en hebben een intens aroma. Ideaal uit- gangsmateriaal dus voor het componeren van geconcentreerde wijnen. Voor het bereiken van een optimaal resultaat wordt er op Chateau de la Garde rigoreus gese- lecteerd. Begin augustus wordt zo'n 40% van de (gezonde) druiven verwijderd. De resterende trossen kunnen daardoor beter van de voorradige voeding en zon profite- ren en worden rijper en geconcentreerder. Direct na de oogst worden de druiven uit- gespreid op lange tafels in de wijngaard en nauwlettend gelnspecteerd ('gelezen'). In de gistkuipen belanden ten slotte uit- sluitend gezonde, rijpe druiven. De vinifi- catie, de wijnbereiding, wordt permanent bewaakt. Voortdurend worden er mon sters genomen van de wijn in wording. Na al deze inspanningen worden de diep- gekleurde rode wijnen toevertrouwd aan eikenhouten vaten en de helderroze roses aan roestvrijstalen tanks. Ontmoette Gort geen scepsis bij zijn buren, toen hij daar als eigenwijze Neder- lander in het Heilige der Heiligen op wijngebied bordeauxwijnen kwam maken? Gort: 'Dat viel wel mee. Ik meen zelfs dat de burgemeester blij met me was. Tenslotte betekent een chateau werkgele- genheid. Maar ik proefde ook iets van: welkom enthousiaste nieuwkomer in dit ingeslapen wijngebied. Toen we vervol- gens niet met insecticiden bleken te wer- ken, maar met lieveheersbeestjes en andere biologische bestrijdingsmiddelen, gingen ook wel wat wijnboeren inzien dat het anders kan. Vergis je niet hoor, in de Bordeaux gebeurt niet zoveel vernieu- wends.' Toen Ilja Gort zijn eerste wijnen had gemaakt en die ter beoordeling aanbood op concoursen en aan de wijnpers, braken spannende tijden aan. Hoe zouden des- kundigen over zijn troetelkinderen oorde- len? De invloedrijke wijncriticus Robert Parker schreef over de rode Chateau de la Garde 1995 (Ilja's eerste!): '...een wijn met een verbazingwekkende rijpheid, een goede structuur en een fijne zuiverheid en intensiteit'. En zijn rose werd door Hubrecht Duijker een frisse, fruitige cre- atie genoemd die veel te bieden heeft. Het Franse standaardwerk Guide Hachette (de Michelingids voor de wijnwereld) kende Chateau de la Garde twee van de maxi- maal haalbare drie sterren toe. De Guide Hachette beoordeelt producenten niet uit- sluitend op hun wijn, maar juist ook op productie- en vinificatiemethoden en -technieken, mate van vernieuwing en dergelijke. Al met al reden genoeg voor Albert Heijn om de wijnen van Ilja Gort in het assortiment op te nemen, zodat u ze hier zelf kunt proeven. Ilja Gort is nog niet zo lang bezig in de wijnbranche en zijn productiviteit in de reclamemuziek overtreft hij dan ook nog niet met zijn wijnproductie. Voor dit jaar zijn 80.000 flessen rose en 6.000 flessen rode wijn beschikbaar voor Albert Heijn. De rose zult u dus in redelijke mate aan- treffen, maar de rode wijn is slechts beperkt verkrijgbaar. Gorts landgoed grenst aan het district Fronsac en heeft een bodemgesteldheid die vergelijkbaar is met die van Saint-Emilion. Bejaarde wijnstokken Biologische bestrijdingsmiddelen Beperkte productie AllerHande

Allerhande | 1999 | | pagina 53