De delicatesse onder de bindsla Een relatief nieuwe slasoort bij Albert Heijn is de little gem. De ovaalvormige kropjes vallen op door hun geringe afmetingen en hun heerlijk knapperige, zoete smaak. ij hun voortdurende speurtocht naar smakelijke nieuwe produc- ten, stuitten de groente-inkopers van Albert Heijn enkele jaren geleden op little gem. Dit is een van de vele typen bindsla, een slasoort met een langgerekte krop en een wat zoetere smaak dan andere slasoorten. Little gem betekent 'klein juweel' en dankt zijn naam aan het feit dat deze uitblinkt in smaak en de kleinste is onder de bindslasoorten. Deze slasoort is in Nederland relatief nieuw, maar wordt in de landen rond de Middellandse Zee al sinds de vorige eeuw gegeten. De eerste jaren haalden de groente-inkopers van Albert Heijn de little gem uit Spanje. Dit jaar worden de ovaalvormige kropjes voor het eerst ook in Nederland geteeld. Van mei tot half oktober zijn ze afkomstig van Hollandse bodem, de rest van het jaar uit Spanje. Ze worden per twee verkocht voor ca. 2,50. Het grootste probleem bij de teelt van deze groente vormen luizen, die dol zijn op het lekker zoete blad van little gem. Daarom wordt, in tegenstelling tot bijvoorbeeld kropsla, bij het oogsten van little gem alleen de vaste krop in het hart van de plant afgesneden. De buitenste bladeren blijven achter. Cestoofde slakropjes Little gem is lekker knapperig maar min der hard dan ijsbergsla en zoeter dan andere slasoorten. De kropjes zijn langer houdbaar dan kropsla. Ze lenen zich bij uitstek voor een eenpersoonssalade. Een eenvoudige maar lekkere, traditioneel mediterrane bereidingswijze, is de krop in vieren snijden en besprenkelen met olijf- olie en een paar druppels balsamicoazijn of een andere dressing. Little gem leent zich ook uitstekend voor een gemengde salade; bijvoorbeeld met andere zoete ingredienten zoals ma'is of fruit. In de mediterrane keuken wordt deze slasoort ook wel gekookt of gestoofd. Zo worden er in de Franse keuken onder andere gevulde slakropjes mee bereid. Daarbij worden de kropjes eerst enkele minuten geblancheerd en daarna gehalveerd en gevuld met gebakken ui en champignons. Dan worden de helften samengebonden en gegaard in een bouillon, waaraan bijvoorbeeld spek en wortel worden toegevoegd. AllnHandf i47

Allerhande | 1999 | | pagina 47