Pure smaken leren proeven i i Volgende maand: AllerHande 7 ligt vanaf 8 juli in de winkel Stofluisjes in bakmeel Mijn vriendin verteldc dal ze een pak zelfrijzend bakmeel had weggegooid omdat er stofluisjes in zaten. Wat zijn dat voor beestjes en hoe komen ze in het meel terecht? Mevr. H. te K. Stofluisjes zijn heel kleine insecten waar- van de eitjes in vrijwel alle soorten karton kunnen voorkomen. Bij verpakte levens- middelen bevinden zij zich in hoofdzaak tussen het karton en de papieren binnen- verpakking. Stofluisjes zijn net als fruit- vliegjes niet schadelijk, maar wel hinder- lijk. De benaming 'stofluisjes' is overigens misleidend, want ze hebben noch met luizen noch met stof te maken. U zult van deze beestjes weinig last ondervinden als u uw bakproducten op een koele droge plaats bewaart. Stofluisjes vermenigvuldi- gen zich namelijk snel op warme vochtige plaatsen. Voorkom ook dat u oude, reeds aangebroken voorraden te lang bewaart. Beter is het om de inhoud van een aange broken verpakking over te doen in een bewaardoos of voorraadbus. Toevoeging van suiker Waarom wordt er suiker toegevoegd aan producten die hier niet om vragen? Ik bedoel bijvoorbeeld Coburgerham, Schwarzwalder schinken, gemari- neerde zalm en cocktailgarnalen. Dhr. v.d. S. te I. De suiker in genoemde producten wordt toegevoegd als 'draagstof' voor bijvoor beeld ascorbinezuur (antioxydant). Het suikergehalte is lager dan twee gram per 100 gram product Vaatwastabletten Op de verpakking van de AH Vaatwas tabletten staat dat het tablet niet in het doseerbakje moet, maar in een leeg vakje van het bestekbakje. Waarom is dat? Dhr. L. te B. Als het vaatwastablet in het bestek mandje ligt, sproeit het water erdoorheen en lost het tablet langzaam op. Wanneer u het vaatwastablet in het doseer bakje doet, wordt deze met het wasprogamma uit het bakje gegooid en komt het op de bodem van de vaatwasmachine terecht. Hier- door zou het wasresultaat niet optimaal zijn. Lasagne met spinazie en zalm Ik begrijp niet hoe u verse lasagne kunt ver- kopen waarin spinazie en vis zijn verwerkt. Zowel spinazie opwarmen als de combinatie spinazie en vis zijn volgens mij schadelijk voor de gezondheid. Kunt u dit uitleggen? Mevr. C. te A. Nitraatrijke groente in combinatie met vis werd jarenlang afgeraden in verband met vorming van nitrosami- nes. De inzichten zijn sinds kort ver- anderd. De combinatie nitraatrijke groente met vis is weer toegestaan, mits u het niet iedere dag eet. Bovendien wordt spinazie in lasagne en potjes professioneel verhit en snel teruggekoeld, zodat het nitraat niet in nitriet kan worden omgezet. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met het Voedingscentrum, telefoonnummer (070) 306 88 10 (van 12 tot 16 uur). Melk met vetklontjes Ik drink mijn koffie altijd met gekookte melk. Laatst dreven er allemaal vetklontjes op de melk die ik gekookt had, maar de smaak was nog goed. Hoe ontstaan die vetklontjes? Mevr. W. te A. De door u geconstateerde afwijking is een vorm van bederf, veroorzaakt door een te hoge temperatuur. Het beginstadium van bederf uit zich in vetklontjes, vlokken of schilfers. Het is niet gevaarlijk voor de gezondheid maar u kunt het zien als een signaal. Daarna gaat de melk dik en/of zuur worden en kunt u deze beter weg- gooien. c E N W O R Biologische yoghurt Ik ben erg blij met de vele biologische producten in uw winkel. Nu zag ik dat de milde yoghurt van AH Biologisch bifiduscultuur bevat. Wat houdt dat in? Mevr. G. te L. De biologische milde yoghurt (1 literpakken), mager en vol, en de extra milde yoghurt (in glazen potjes) bevatten de volgende yoghurt- culturen: L. acidofilus, L. bifidus en L. termo- philus. Door het gebruik hiervan ontstaat een yoghurt met rechtsdraaiend melkzuur, verge- lijkbaar met biogarde. Het gehalte aan rechts draaiend melkzuur is 90%. De overige 10% is linksdraaiend melkzuur. 'Gewone' yoghurt bevat van beide melkzuren 50%. Het voordeel van yoghurt met rechtsdraaiend melkzuur is dat wij in onze darmen ook rechtsdraaiend melkzuur hebben, waardoor het lichter ver- teerbaar is. Linksdraaiend melkzuur wordt door ons lichaam niet verteerd en via de urine uitgescheiden. AllerHande 145

Allerhande | 1999 | | pagina 145