Gedroogd aan de berglucht of gekookt in eigen vocht Ham wordt bereid van varkensvlees dat eerst wordt gezoaten en daarna gedroogd, gerookt of gekookt. Gekookte hammen zijn sappiger en zachter van smaak dan gedroogde en gerookte hammen. Tijdens het drogen verliest het vlees veel overtollig vocht en krijgt het z'n typerende smaak en aroma. Jambon Cru des Alpes Sudtiroler Schinken Hoe vet is ham? Parmaham Yorkham Serranoham Amerikaanse beenham AllcrHande De Jambon Cru des Alpes is een authentick Frans kwali- teitsproduct en tijdelijk verkrijgbaar bij Albert Heijn. Deze rauwe ham gemaakt van speciaal geselecteerd varkensvlees wordt inge- wreven met zeczout. Daarna volgt het rijpings- proces van tien maanden. Jambon Cru des Alpes smaakt heerlijk op brood bij een luxe zondagochtendbrunch en als voorgerecht met meloen. Deze ambach- telijk bereide rauwe ham komt uit de bergen van Zuid Tirol, vlakbij het plaatsje Merano. Hij is tijde lijk verkrijgbaar bij Albert Heijn. De ham gaat eerst in een marinade met maar iiefst vijftien geselecteerde bergkruiden en specerijen. Tij dens het drogen in de berglucht wordt de ham nog vier dagen gerookt. Heerlijk in bijvoor- beeld een witlofschotel met geitenkaas. Rauwe, gedroogde ham is wat vetter dan gekookte ham. Per 100 gram levert rauwe ham 200 kilocaloriegn en 12 gram vet en gekookte ham 130 kilocaloriegn en 6 gram vet. Deze beroemde Italiaanse ham komt uit Parma. Uit heel Europa worden hammen naar Parma gezonden om daar te worden behandeld. Alleen de originele Parmaham wordt gemaakt van varkens die in de Parmastreek zijn gefokt. Dat zijn flinke jongens; ze wegen mini- maal 140 kilo voor ze worden geslacht. Na het zouten en een jaar drogen en rijpen in speciale droogruimtes, heeft de ham zijn ultieme smaak. De originele Parmaham herkent u aan het vijf- puntige kroontje van de voormalige hertog van Parma. Bij Albert Heijn treft u uiteraard deze ori ginele ham aan. Een bruschetta met tomaat, verse basilicum en Parmaham is een ware delicatesse. De bekendste gekookte ham is de Yorkham, die is ontleend aan Engeland. Voor deze ham zijn alleen de allerbeste delen van het varken gebruikt. De ham is in zijn eigen bouillon gekookt, waardoor de heerlijke vleessmaak behouden blijft. Het vlees is stevig, sappig en roze van kleur. Yorkham fum£ is na het koken licht gerookt en dat geeft een bijzondere fijne smaak. Yorkham is lekker op een pistolet en smaakt fantastisch bij asperges. Serranoham is in Spanje een deli catesse. Deze rauwe ham komt oor- spronkelijk uit de Spaanse ber gen. Tegenwoordig wordt hij gemaakt van een speciaal gefokt Spaans varkensras. De orginele serranoham is te herken- nen aan het S-logo. Nadat de verse ham in een pekelbad met kruiden heeft gelegen, rijpt hij zo'n negen maanden in ruimtes waar de tempera- tuur langzaam toeneemt tot zo'n 30 °C. Tegelij kertijd neemt de vochtigheid af, waardoor de hammen flink uitdrogen. Vervolgens rijpen ze nog drie maanden in koele kelders. De smaak is wat 'aardser' dan die van Parmaham. Serrano ham is heerlijk op grof bruinbrood of landbrood, maar ook in een salade of op een pizza. Dit rauwe hammetje weegt ongeveer 600 gram. De beenham is gemari- neerd in een pittige kruidenmix. Thuis braadt u'm ongeveer een uur in de oven. De speciale bijge- leverde honing-whiskeysaus doet u er op het laatste moment over. Nog even 10 minu- ten afbakken in de oven voor een knapperig korstje en u hebt een verrukkelijk resultaat. Ser- vecr er grocntc en aardappels of pasta bij en uw gasten zullen smullen. Behalve Amerikaanse beenham is er ook Zaanse beenham met mosterd- saus en Franse beenham met sinaasappelsaus.

Allerhande | 1999 | | pagina 105