Thee-les Margreet van Steijn: AllerHande 95 Theedrinken als vorm van meditatie De grondlegger van theeschool Urasenke is de beroemde theemeester Sen Rikyu (1 522-1 591), die van de theeceremonie een levensstijl maakte. Belangrijker dan de uiterlijke vorm is het gevoel dat men ontwikkelt door studie van de Chado, de Weg van de Thee. Het gaat daarbij om vier hoofd zaken: harmonie, respect, zuiverheid en even- wicht. Urasenke wordt nog altijd geleid door dezelfde familie: Sen Soshitsu XV is de vijftiende generatie in de rij. Deze grootmeester opende overal in de wereld theescholen om mensen bui- ten Japan in contact te brengen met dit onderdeel van de Japanse cultuur. Herman Soshu Somsen is theeleraar in de Amstelveense vestiging. Hij volgde daarvoor een opleiding in Kyoto. zijn geschikt zoals ze in het veld staan. Om te beginnen schotelt de gastheer of gastvrouw de gasten een maaltijd voor, de 'kaisekki'. Dit is het neusje van de zalm uit de Japanse keuken. Alle gerechten wor- den geserveerd op servies van mooi aarde- en lakwerk. ledere gast eet van een ander type schotel. Japanners vinden dat smaak- voller dan allemaal van hetzelfde type bord te eten, zoals we in het westen gewend zijn. Het hoogtepunt Na de maaltijd maakt de gastheer of gast vrouw een houtskoolvuurtje. De houts- kool is fraai en volgens voorgeschreven wijze gerangschikt in de vuurpot. Daarop staat een ketel met water, die langzaam aan de kook wordt gebracht. De gasten krijgen nu een zoete delicatesse. Die wordt geserveerd in zwarte lakwerkdozen. Na het nuttigen hiervan gaan de gasten de tuin in totdat de gastvrouw de gong luidt. Dan reinigen zij hun han- den, spoelen hun mond en nemen weer plaats in de theekamer. Nu volgt het hoogtepunt van de ceremo- nie: het serveren van de thee. De 'matcha', de groene, fijngemalen thee (niet te verwar- ren met de zakjes groene thee zoals wij die kennen), wordt opgelost in water en geserveerd in een kom, waaruit iedereen om de beurt drie slokken drinkt. De dikke, bittere thee die zo ontstaat wordt 'koicha' genoemd. Wordt er tijdens de maaltijd veel gepraat, nu is het stil in de theeka mer en luistert men naar het ruisen van het water in de kookpot en de vogels in de tuin. De gasten informeren alleen naar de herkomst van de thee, de delicatesse en de theekom. Na het nuttigen van de koi cha wordt het houtskoolvuurtje aangevuld en begint de gastheer of gastvrouw met het bereiden van de 'usucha', wat letter- lijk 'dunne thee' betekent. Deze wordt op dezelfde wijze gemaakt als de koicha, alleen wordt er meer water aan toege- voegd. De gesprekken komen weer op gang en iedere gast krijgt tot slot een snoepje en een kom met 'usucha'. 'Anders dan bij ons, waar gezelligheid een belangrijke reden is om gezamenlijk thee te drinken, draait het in deze Japanse ceremonie om rust, traditie en zelfs bijna meditatie. Het is indrukwekkend dat de methodiek eeuwenoud is en volgens de overlevering al vijftien generates voortleeft. De ceremonie duurt een aantal uren en het theedrinken maar een paar minuten, dat is wel opvallend. Alle gas ten drinken na elkaar hun thee, omdat ik de eregast was kreeg ik de kom als eerste. Daarna werd de kom schoongemaakt en werd de thee voor mijn buurvrouw Hiroko bereid.' 1. Margreet van Steijn verontschuldigt zich tegenover Hiroko Imai dat zij voorgaat. 2. De mooie kant van de kom moet naar voren wijzen. 3. Het drinken van de 'matcha'.

Allerhande | 1999 | | pagina 97