De Weg van de Een van japans beroemdste tradities is de theeceremonie, waarbij op zeer speciale wijze groene thee wordt geserveerd. Om de ceremonie te leren zijn er speciale theescholen. Margreet van Steijn, thee-inkoper bij Albert Heijn, bezocht de Nederlandse dependance van Urasenke, Japans beroemdste theeschool, in Amstelveen. AllcrHandfl 91 De oorsprong van de theeceremo nie voert terug naar China, waar Japanse zenmonniken in de twaalfde eeuw kennismaakten met groene thee: thee bereid van onge- fermenteerde theebladeren. Deze drank fungeerde in het klooster als stimulerend middel voor meditatie en studie. De monniken namen het gebruik mee naar Japan en daar groeide het serveren van de thee uit tot een verfijnde ceremonie. Opval- lend daarbij zijn de gracieus uitge- voerde handelingen waarmee de gastvrouw of gastheer de thee bereidt en aanbiedt aan de gasten, de prachtige gebruiksvoorwerpen en de sobere inrichting van het thee- huis. Alles in de theeceremonie is erop gericht om samen een moment van harmonie te beleven. Dat is de essentie van een traditie die zijn wor- tels heeft in het zenboed- dhisme, een in Japan tot ontwikkeling gekomen vorm van boeddhisme met veel nadruk op meditatie. Harmonie Een theeceremonie neemt minimaal vier uur in beslag, afhankelijk van het aantal gasten. Idealiter vinden de rituelen plaats in een theehuis in de tuin, want harmonie met de natuur is een belangrijk aspect van de theeceremonie. Wie de theekamer betreedt, laat zijn dagelijkse beslommeringen achter zich. Gesprekken over religie en geld zijn uit den boze, evenals rod- delen. Iedereen doet zijn best om de harmonie niet te verstoren. De inrichting van de theekamer is sober. Op de vloer liggen tatami-matten, waarop men gehurkt plaats- neemt. In de erenis hangt een rolschildering en er staan bloemen die

Allerhande | 1999 | | pagina 95