Elke streek in de Beaujolais heeft z'n eiqen kenmerken Van frivool naar robuust uiteraard uit eenzelfde gemeente - te mengen ont- staat de ideale blend en een cru du beaujolais zoals Loron hem wil aanbieden.' Eigen karakter Wat is dan precies die stijl van Loron? 'Fdke streek in de Beau jolais heeft z'n eigen kenmer- ken', legt Jean-Marie uit. 'Die streekgebonden eigenschappen respecteren wij. Een chiroubles staat voor een lichte, fruitige wijn met de geur van bloemetjes, terwijl een julienas veel voller en rus- tieker hoort te zijn. Die eigen schappen hebben met de bodem en de ligging van het gebied te maken. Loron zet met z'n tien cru's tien karakte- ristieke beaujolais neer, maar wel in de stijl van ons huis en dat betekent dat elke wijn boordevol sap moet zitten en een lekkere, geconcentreerde smaak moet hebben. Of die wijn qua type nu licht of juist steviger is.' Topkwaliteit De tien cru's komen uit het noordelijke deel van de Beau jolais. Het is de top van de Beaujolais-wijnen. Van de druiven uit het zuidelijk deel van de Beaujolais wordt de 'gewone' Appellation Beaujo lais Controlee gemaakt. lets voller en complexer is de Beaujolais Villages die in een beperkt aantal gemeenten gemaakt mag worden. Beaujo lais primeur is een wijn die op een speciale manier wordt bereid, waardoor hij zes weken na de oogst al helemaal op dronk is. Het is een makkelijke en lichte wijn. Jean-Marie - zesde ceneratie wijnmaker - Loron De tien cru's du beaujolais zijn in smaak en structuur allemaal anders. Dit zijn ze in voigorde van licht naar stevig: Saint-Amour Een fruitige, elegante wijn uit de noordelijkste Beaujolais-gemeente. Lekker bij bijvoorbeeld een groene salade met knapperig uitgebakken spekjes. Chiroubles De fruitige, frivole en bloemige chi roubles is momenteel de lieveling van de Parijzenaars. Absoluut trend in de Franse hoofdstad. Lekker om licht gekoeld te drinken. Schenk deze wijn eens bij een salade met gegratineerde geitenkaas. Fleurie Elegant, speels maar ook serieus: dat zijn de kenmerken van fleurie. De druiven groeien in de wijngaar- den die rondom het aantrekkelijke dorp met de vriendelijke naam lig- gen. Deze wijn is een mooie begelei- der van fijne ham- en worstsoorten. Regnie In een regnie is het fruitige rode fruit van de gamay goed te proeven. In de Beaujolais noemen ze rdgnie een charmante wijn: niet te licht, niet te stevig. Ideaal bij een buffet en salades. Lekker in en bij coq au vin (kip in rodewijnsaus). Morgon Een morgon kan vooral in de eerste twee jaar na de oogst tamelijk inge- togen zijn. Daarna wordt hij veel toegankelijker en zachter. Serveer deze wijn eens bij een kaasplateau. Brouilly In een brouilly worden fruitigheid en vlezigheid lekker gecombineerd. Een wijn om aan tafel te schenken. In veel Parijse restaurants komt deze cru voor op de wijnkaart. Een prachtige wijn bij stevige patds. Chenas De naam van de gemeente Chenas is afgeleid van chene: eik. Aan het bos dat Chenas van Julienas scheidt ziet u meteen waarom! Een chenas kan SKS 1 heel vol en vlezig zijn met een krui- dige, soms wat peperigc smaak. Lek ker bij konijn gestoofd in rode wijn. Cote de Brouilly Midden in het Brouiliygebied staat de Mont de Brouilly: een bijna 500 meter hoge heuvel van blauw gra- niet. De wijn die er gemaakt wordt, heet Cote de Brouilly en is vol en heel geurig. Een mooie wijn bij (gevulde) kalkoen. Julienas Midden in het dorp Julidnas staat een oude kerk die dienst doet als proeflokaal en wijnbedrijf. Hier kunt u zien en proeven hoe beaujo lais wordt gemaakt. Een wijn om aan tafel te schenken. Lekker bij een malse steak. Moulin-a-Vent De krachtlgste cru uit de Beaujolais is de moulin-a-vent. Deze forse rode wijn komt uit het dorp Romaneche- Thorins, maar wordt genoemd naar de honderden jarcn oude graanmo- len die boven de wijngaarden uit- steekt. Heerlijk bij Boeuf Bourguignon (zie bladzijde 79). AllfrHand? 75

Allerhande | 1999 | | pagina 75