M J d 0"r ;p<iy 1 Ton RHONE Fuisse O j ^Vinzelles St-Verand Q Julienas o °St-Amour Moulin a Vent jJChenas Q Fleurie Chiroubles Q Regnieo O Morgon AllerHande 75 In de Beaujolais regeert een druivenras en dat is de gamay. Kenmerkend voor deze druif zijn de frisse, fruitige aroma's die je in alle gamaywijnen terugvindt. Maar het karakter van de wijn hangt van veel meer factoren af. De bodem, de ligging van de wijngaard, het oogstjaar, de kwaliteit van de druiven en de wijnbouwer belnvloeden de smaak en de structuur van de wijn. In de Beaujolais komt daar nog een heel belangrijke factor bij: de stijl van het handelshuis. AllerHande ging op pad met negociant/eleveur Jean-Marie Loron en zag hoe een cru du beaujolais tot stand komt. Zesde generatie E. Loron et Fils is een bekende naam in de Beaujolais. A1 sinds 1821 handelt dit huis in wij- nen uit de streek. Handelen in wijn is voor Loron veel meer dan kopen en verkopen. De wijn wordt vanaf een bepaald moment, ver voor de botteling, gevolgd. 'Alles begint bij de kwaliteit van de druiven', ver- telt Jean-Marie, directeur, wijnmaker en zesde generatie Loron. 'Mijn vader, grootvader en overgrootvader werkten voor een deel al met dezelfde wijnbouwerfamilies als ik. Ik weet precies waar hun wijn- gaarden liggen, hoe de grond er is en wat ik van die wijn bouwer kan verwachten. Ons bedrijf en de wijnbouwers, zeg maar: onze leveranciers, zijn het hele jaar door met elkaar in gesprek over de druiven. Maar als de oogsttijd aan- breekt, wordt het pas echt druk. Onze oenologen volgen de oogst en het verwerken van de druiven op de voet. Wij weten bij voorbaat wat er in de kuip zit, maar niemand kan dan nog precies zeggen hoe de wijn uiteindelijk zal worden.' Proeven en nog eens proeven Voor de cru's van Loron wor den de wijnen bij de wijnbou wer gemaakt. De wijn wordt opgeslagen in grote vaten van beton, cement, roestvrij staal of hout. In oktober gaat Jean- Marie Loron op pad. Samen met de wijnbouwer proeft hij de piepjonge wijn uit alle vaten. Hoewel de wijnen alle- maal van de gamay zijn gemaakt en de druiven uit een heel beperkt gebiedje afkom- stig zijn, kunnen er opval- lende verschillen per vat voorkomen. Tijdens deze eer- ste proefronde neemt Jean- Marie een optie op de vaten die bij hem in de smaak val- len. Van elk vat wordt een monster genomen om thuis nog eens te proeven. Als de oenologen van Loron het eens zijn met de keus van Jean- Marie, wordt de wijn in het laboratorium geanalyseerd. Als de analyse vervolgens ook deugt, wordt de wijn gekocht. 220 Leveranciers 'De wijn is dan van ons, maar blijft nog minstens drie maan- den bij de wijnbouwer,' ver- volgt Jean-Marie zijn verhaal. 'Hij zorgt voor z'n wijnen, ver- troetelt ze en houdt de ont- wikkeling in de gaten. Wij doen dat ook. In die periode bezoeken we de wijnbouwer regelmatig en wordt er zo'n zeven keer een monster geno men. Tegen de tijd dat de wijn bij ons in huis komt, kennen we hem door en door. We weten wat z'n sterke punten zijn, maar ook van z'n zwakke trekjes zijn we op de hoogte. Met die gegevens gaan we aan de slag. Voor de wijn die net iets te zuur is, zoeken we een zacht maatje die juist zuur nodig heeft. Wij werken met 220 wijnboeren verdeeld over de diverse cru-gemeenten die ieder ongeveer vijftien vaten, of op z'n Frans cuves, leveren. Uiteindelijk hebben wij dus 3300 verschillende basiswijnen in huis. Door diverse wijnen - 1 uisse O Beaujolais Q Lyon O - FRANKRIJK Brouilly q

Allerhande | 1999 | | pagina 73