op de korrel 1 Is het u ook opgevallen dat er de laatste jaren steeds meer soorten rijst in de winkel liggen? Bij Albert Heijn zijn inmiddels zeventien soorten verkrijgbaar, met elk hun eigen kenmerken. Over de hele wereld bestaan er meer dan tienduizend soorten rijst. Deze worden grofweg ver- deeld in drie types: langkorrel-, middelkorrel- en kort- alias rondkorrelrijst. De vezels in kortkorrelrijst zwellen op en de rijstkorrels geven zetmeel af waardoor ze aan elkaar gaan kleven. Vezels in langkorrelrijst nemen ook vocht op tijdens het koken, maar de korrels worden niet plakkerig: de rijst kookt droog. Het kookresultaat van middelkorrelrijst zit er een beetje tussenin. De meeste soorten rijst nemen anderhalf tot drie keer hun gewicht aan water op tijdens het koken. Kijk voor de berei- dingswijze altijd op de verpak- king, want de hoeveelheid water en de kooktijd kunnen per soort en merk verschillen. De meeste rijstsoorten moeten tussen de acht en vijftien minuten koken. Soms moeten ze nog een aantal minuten staan, zodat het water optimaal kan worden opgenomen door de rijstkorrel. Snelkookrijst is gedeeltelijk of bijna geheel gaar gestoomd en daarna gedroogd. Tijdens het koken neemt de rijst snel en gemak- kelijk water op en daardoor is de kooktijd aanmerkelijk korter dan die van gewone rijst. Rijst is bijzonder voedingsrijk: 100 gram gekookte rijst bevat ongeveer 145 kilocalorieen, tegenover 95 per 100 gram gekookte pasta en 75 in 100 gram gekookte aardappels. Zilvervliesrijst bevat iets minder calorieen dan witte rijst, per 100 gram zo'n 120 kilocalo rieen. Het eiwitgehalte van rijst is 3% per 100 gram en het vetpercentage ligt tussen een 1/2 en 11/2%. Naast koolhydra- ten en eiwit bevat rijst B-vita- mines, vezels en mineralen. Zilvervliesrijst is niet gepeld en bevat daardoor meer B-vitami- nes en voedingsvezels dan witte rijst. Roerbakrijst Basmatirijst jASNMJNRljST GEKLEURDE RljST Voedingswaarde 66 AllerHdnde RIJSTPLANT STATE SURINAAMSE RUST Zl LVERVLIES Rl J ST

Allerhande | 1999 | | pagina 66